13:19 06 ژوئیه 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 31

ایالات متحده آمریکا در حال بررسی برای حذف احتمالی برخی شرکت های روسی، چینی و اروپایی از لیست تحریم های ایران است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز، روز چهارشنبه با استناد به منابع اعلام كرد كه آمریكا قصد دارد تعدادی از شركت های روسیه، چین و اروپا را از لیست تحریم های ایران حذف كند كه به این ترتیب می تواند به آنها اجازه دهد تا بدون داشتن خطر محدودیت، در تاسیسات هسته ای این كشور فعالیت كنند.

به گفته منابع آگاه، فعالیت شرکت ها، توسعه سلاح های هسته ای توسط ایران را سخت تر می کند.

در تاریخ 8 مه 2018، ایالات متحده از خروج ار برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برای برنامه هسته ای ایران خبر داد و تحریم های اقتصادی علیه ایران وضع کرد. دقیقاً یک سال بعد  در تاریخ 8 مه 2019، رئیس جمهور ایران حسن روحانی اعلام کرد که تهران بخشی از تعهدات توافق هسته ای خود را به حالت تعلیق درآورد. تا به امروز، مقامات ایران برای کاهش تعهدات خود در این توافق، تا گام سوم حرکت کرده اند.

برجام در سال 2015 توسط ایران با اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل (روسیه، بریتانیا، چین، ایالات متحده، فرانسه و آلمان) منعقد شد. این توافق در ازای رفع تحریم های سازمان ملل و اقدامات یکجانبه محدود کننده ایالات متحده و اتحادیه اروپا، توسعه هسته ای تهران را محدود کرد. ایران متعهد شد 15 سال دیگر اورانیوم را بیش از 3.67٪ غنی نکند و ذخایر غنی شده اورانیوم را در سطحی که بیش از 300 کیلوگرم نباشد حفظ کند و همچنین احداث راکتورهای آب سنگین جدید و عدم ساخت ماده منفجره هسته ای را نیز در توافق گنجانده شد.

مرتبط:

عدم پیروی اتحادیه اروپا از تحریم‌های آمریکا علیه ایران
اتحادیه اروپا: تحریم های آمریكا علیه ایران را به رسمیت نمی شناسیم
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک