07:01 19 مارس 2019
تحریم‌های آمریکا علیه ایران مشمول غذا و دارو نیز هست

تحریم‌های آمریکا علیه ایران مشمول غذا و دارو نیز هست

© Fotolia / Borna_Mir
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 08

بر خلاف ادعای مقامات آمریکایی، ایران مورد تحریم غذا و دارو نیز قرار گرفته است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، مسعود بصیری ، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی ایران با بیان این‌که تحریم‌های آمریکا علیه ایران مربوط به سازمان کشتیرانی، بیمه و انتقال پول باعث بروز مشکلاتی در روند واردات مواد غذایی به این کشور شده است، گفت: سخنان و مواضع مقامات آمریکایی مبنی بر این‌که واردات دارو و مواد غذایی تحریم نیست با واقعیت نخوانده و نادرست است چرا که واردات محصولات خارجی نسبت به گذشته دشوارتر شده و در شرایط عادی و نرمال انجام‌ نمی‌شود.


بصیری در ادامه همچنین افزود: مقامات آمریکایی مدام در بوق و کرنا می‌کنند که غذا و دارو مشمول تحریم‌ها نیست، اما از طرف دیگر از روش‌هایی استفاده می‌کنند که واردات کالا از جمله محصولات غذایی و دارویی را برای ایران دشوار می‌کند. آمریکا تنها کلمه "غذا" و "دارو" را تحریم نکرده، اما در عمل برای واردات این کالاها مانع‌تراشی می‌کند.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در اردیبشهت ماه به طور یکجانبه خروج واشنگتن از برجام را اعلام کرد و از آن موقع تاکنون با تحریم‌های جدید و بازگشت تحریم‌های گذشته سعی در تحت فشار گذاشتن ایران دارد. دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه، ضمن محکوم کردن خروج آمریکا از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند. تحریم های تکمیلی آمریکا که صادرات نفت را نیز شامل می شود از پنجم نوامبر اجرایی شد.

مرتبط:

معافیت 25 درصدی ترکیه از تحریم های ایران
عراق هم شامل معافیت های آمریکا از تحریم های ایران شد
اعتراف یک شهروند ایران به نقض تحریم های آمریکا
مقایسه ایران قبل و بعد تحریم
تمدید تحریم های ضد ایرانی کارتر
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک