22 آوریل 2014, 15:01

"آمپول بایدن" از طرف واشنگتن برای کیف

"آمپول بایدن" از طرف واشنگتن برای کیف

معاون رئیس جمهور آمریکا جو بایدن ، که روز دوشنبه سفر کاری به کیف داشت دیدارهایی را با دولت ارسنی یاتسنیوک و رئیس جمهور موقت اکراین الکساندر تورچینوف انجام داد.

معاون رئیس جمهور آمریکا جو بایدن ، که روز دوشنبه سفر کاری به کیف داشت دیدارهایی را با دولت مردان ارسنی یاتسنیوک و رئیس جمهور موقت اکراین الکساندر تورچینوف انجام داد. هیچ تحول خاصی از این دیدارها انتظار نمی رود. کارشناسان او را حامی سمبولیک مقامات کیف می خوانند. مشاورین بایدن ضمن دانستن این مطلب ، حتی امیدوار بودند که او هیچ عمل غیر ممکنی را به کیف قول ندهد.

تنها مطلب واضح و روشنی که می توان در خصوص دیدار دو روزه ی معاون رئیس جمهور آمریکا گفت این است که شرق ممکن است در دو روز آینده آرام شود. البته بدون تحریک و فتنه گری های شبه نظامیان ناسیونالیسم کیفی یعنی " بخش راست" . و بعید است که به آنها اجازه دهند در این روزها در شرق اکراین تیراندازی کنند.

درواقع معاون رئیس جمهور آمریکا را به خاطر عملکردش همانند ویتامین تزریقی میدانند. در سال 2009 نیز بایدن دقیقا به همین شکل به گرجستان رفت تا میخاییل ساکاشویلی را پس از شروع شرم آور " جنگ قفقاز" توسط او در سال 2008 آرام کند.

وزیر امور خارجه ی روسیه سرگی لاوروف بیان داشت که کیف و آمریکا اجرای توافق ژنو در خصوص اکراین در تاریخ 17 آوریل را پشت گوش می اندازند. و به جای عمل به آرایش و جلوه گری مشغولند. کسانی که دولت را اشغال کرده اند تقریبا قرارداد ژنو را نقض می کنند.

برای ما وحشت آور است که مقامات کیف و همراهان آنها ( کسانی که آنها را به مقام رساندند وقبل از همه آمریکا و کشورهای اروپای غربی) به جای آنکه مسئولیت اتفاقات را به عهده بگیرند سعی دارند در تمامی مسائل روسیه را متهم کنند و دلایل ممکن و غیر ممکنی را پیش می کشند ضمن آنکه بیان می دارند شاهد و گواه مداخله ی روسیه در این جریانات وجود تعداد زیادی از تسلیحات روسی در منطقه ی نزاع و درگیری است. این دلیل خنده دار است برای آنکه در آنجا اسلحه ی دیگری هیچ وقت نبوده است. آنجا همه از تسلیحات روسی استفاده می کنند. اما آنچه که چندی پیش در تلویزیون نشان دادند یعنی مشاهده ی گروه های مسلح غیر قانونی با اسلحه ی آمریکایی بود که به شکل غیر قانونی هم مسلح شده اند و بخش های ارتش اکراین هم نیستند و این مسئله ی جدیدی نیست.

بایدن به طور رسمی به دستور واشنگتن اوضاع در شرق اکراین ، مسیر اجرای توافق ژنو ، اوضاع اقتصادی و انتخابات پیش روی ریاست جمهور را بحث و بررسی کرد. و حتی بسته ی کمک به کیف را اعلام کرد. واشنگتن آماده است فن آوری افزایش استخراج گاز طبیعی و گاز از منابع غیر سنتی را در اختیار کیف قرار دهد. اما هیچ پولی نمی دهد.

معمولا بایدن را برای عملکردهای موفقیت آمیز و یا کارهای مشخص به خارج نمی فرستند. در نمونه ی اکراین این موضوع واضح و روشن است. در اینجا استراتژی آمریکا را وزارت امور خارجه سرپرستی می کند و عملا جای سازمان اطلاعات را گرفته است ( رئیس سازمان سیا جان برنان مخفیانه 13 آوریل به کیف رفت ) و ریاست در محل را سفیر آمریکا در کیف برعهده دارد. علاوه بر این ده مشاور سازمان اطلاعات در سازمان امنیت اکراین هستند. تمامی این ده سال اخیر سازمان ضد جاسوسی اکراین به رئیس حال حاضر سازمان امنیت اکراین والنتین نالیوایچنکو مشکوک بود که او در استخدام سازمان سیا است.

البته هدف از دیدار بایدن تنها حمایت روحی از نابودی حیثیت و کنترل بر کشور توسط مقامات غیر قانونی نبود. این یک نماد برای حرکت اکراین قرار گرفتن تحت کنترل و هدایت خارجی است. نماینده دولت آمریکا و همراه بایدن به خبرنگاران گفت که در اکراین تیمی از کارشناسان در زمینه اقتصاد از آمریکا حضور دارند. همچنین متخصصین آمریکایی به اکراین فرستاده شده اند که وام های خارجی را که ممکن است کیف دریافت کنند، توزیع خواهند کرد. آمریکایی های قصد ندارند که برای سپردن وام های خارجی به مقامات کیف اطمینان کنند. آنها دوباره دزدی خواهند کرد.

  •  
    در میان گذاشتن
 
ایمیل / پست الکترونیکی