دستورالعمل پروژه کنترل وزن و چاقی دانش آموزان در ایران

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / مدرسه دخترانه در ایران
مدرسه دخترانه در ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
شیوع افزایش وزن در سنین دانش آموزی، یکی از علل اصلی است که سلامت امروز و فردای نسل در حال رشد را به مخاطره می‌اندازد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «مهر»، در متن دستورالعمل پروژه «کنترل وزن و چاقی دانش آموزان با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم» آمده است: تربیت متوازن و تمام ساحتی دانش‌آموزان از مطالبات سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است. یکی از علل اصلی که سلامت امروز و فردای نسل در حال رشد را به مخاطره می‌اندازد، شیوع افزایش وزن و چاقی در سنین خردسالی و دانش آموزی است.

دستورالعمل وزیر آموزش و پرورش پروژه «کنترل وزن و چاقی دانش آموزان با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم» باید موارد زیر رعایت شوند:

۱- از مدیران کل استان‌ها و رؤسای آموزش‌وپرورش مناطق / شهرستان‌های کشور انتظار می‌رود ابعاد، اهداف، شیوه و زمان اجرای این پروژه را برای مدیران و دست‌اندرکاران سطوح منطقه‌ای و مدرسه‌ای (به‌ویژه مدیران مدارس) تشریح و بر ضرورت اجرای آن تأکید نمایند.

 چاقی امید به زندگی را 10-15 سال کمتر مي کند  - اسپوتنیک ایران
چاقی امید به زندگی را 10-15 سال کمتر مي کند

۲- مشارکت فعال، هماهنگی اولیای دانش آموز با آموزه‌های اولیای مدرسه، تضمین‌کننده تحقق اهداف پروژه خواهد بود. به همین لحاظ بر مشارکت و همکاری متقابل والدین با مدرسه به‌ویژه والدینی که فرزندان آنان دارای اضافه‌وزن و چاقی هستند، توصیه جدی می‌شود.

۳- در اولین فرصت، نسبت به تشکیل شورای آموزش‌وپرورش استان / شهرستان / منطقه، باهدف حمایت اجرای فراگیر و جلب مشارکت کلیه سازمان‌ها و عوامل سهیم و مؤثر، به‌منظور اجرای موفق پروژه اقدام گردد.

۴- از فنون مدیریت اطلاع‌رسانی و پویش‌های ملی استانی، منطقه‌ای و مدرسه‌ای در تبلیغ و ترویج پروژه به‌منظور توسعه مشارکت تمامی ذی‌نفعان و حمایت اجتماعی استفاده شود.

۵- بر مطالعه و انتقال مفاهیم آموزشی دستورالعمل‌های این پروژه اعم از نحوه اجرا، آموزش منابع انسانی، مشارکت والدین، تغذیه سالم، فعالیت بدنی و … که در سامانه حوزه تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش‌وپرورش و کانال‌های مرتبط در شبکه آموزشی دانش آموز (شاد) درج شده است، توصیه می‌گردد.

۶- ضمن افزایش فعالیت‌های حرکتی در مدارس و تأکید برافزایش تحرک در محله و منزل، در پایگاه تغذیه سالم مدرسه و در منزل، محیط تغذیه‌ای سالمی برای کنترل کالری موردنیاز دانش‌آموزان فراهم آید.

۷ - در عنوان نمودن اثرات منفی وزن اضافی و چاقی نباید به‌گونه‌ای افراط شود که به تأثیرگذاری منفی روحی دانش آموزان دارای اضافه‌وزن و چاق بیانجامد. جمعیت هدف ما تمامی دانش آموزان مدرسه اعم از افراد لاغر، دارای وزن طبیعی، وزن اضافی و چاق است که بایست مورد آموزش، مشاوره و حمایت قرار گیرند.

Зурхане - اسپوتنیک ایران
اجرای ورزش باستانی در عصر جدید و شیرین‌زبانی عضو کوچک گروه +ویدئو

۸- با توجه به شیوع ویروس کرونا و احتمال عدم بازگشایی مدارس در برخی از استان‌ها و شهرهای کشور اجرای پروژه کنترل وزن در دانش آموزان با همکاری معلمان، والدین و دانش‌آموزان و پیگیری از طریق سامانه شاد و فضای مجازی مطابق دستورالعمل امکان‌پذیر خواهد بود.

۹- این پروژه با همکاری عوامل مدرسه (مدیران، معاونان، دبیران، آموزگاران و مراقبین سلامت مدارس) انجام‌پذیر است، از اجرای آن به‌صورت برون‌سپاری خودداری گردد.

۱۰- تعیین شاخص توده بدنی دانش آموزان در مرحله اولیه یا پیش‌آزمون حداکثر تا ۱۵ آبان ماه صورت می‌گیرد و دانش آموزان دارای اضافه‌وزن و چاق شناسایی می‌شوند. سپس با آموزش، مشاوره و حمایت با همکاری خانه و مدرسه، دانش آموزان وزن خویش را مدیریت می‌کنند و پس از آزمون مرحله ثانویه، تغییرات شاخص توده بدنی تعیین و تحلیل می‌گردد.

۱۱- منابع موردنیاز اجرای این پروژه از اعتبارات معاونت تربیت‌بدنی و سلامت تأمین خواهد شد و دریافت هرگونه هزینه از دانش آموزان با هر عنوانی ممنوع است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала