06:15 26 ژانویه 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 114

ستاره شناسان موفق به کشف دوقلوی احتمالی سیاره نهم مرموز در منظومه شمسی شده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از The Astronomical Journal، ستاره شناسان دوقلوی احتمالی سیاره نهم مرموز منظومه شمسی را که در فاصله 336 سال نوری از زمین قرار دارد، کشف کردند. این سیاره که از نظر اندازه با مشتری قابل قیاس بوده و از نظر جرمی 11 برابر این سیاره است که در مداری بسیار دور از ستارگان اصلی واقع شده است.

دانشمندان موفق به کشف یک سیاره فراخورشیدی شده‌اند که در فاصله بسیار زیادی از ستاره دوتایی HD 106906 و در یک حلقه از بقایای یخ واقع شده است. در منظومه شمسی یک حلقه مشابه با نام کمربند کویپر وجود دارد که در آن سوی مدار نپتون قرار دارد. یک غول گازی 15 میلیون سال پیش همراه با این ستاره تشکیل شده است که نشان می دهد سیاره نهم ممکن است در طلوع منظومه شمسی یعنی 4.6 میلیارد سال پیش بوجود آمده باشد.

این سیاره بسیار دور و در فاصله‌ای بیش از 730 برابر فاصله زمین تا خورشید، از یک جفت ستاره جوان قرار دارد که این موضوع محاسبه پارامترهای مدار را که کشیده و مایل هستند، دشوار می‌کند. دانشمندان بر این باورند که دلیل این امر این است که این سیاره در ابتدا به ستاره دوتایی نزدیکتر شده و پس از آن به دلیل اثر گرانشی، تقریباً از سیستم خارج شده است و یک ستاره در حال عبور توانسته است مدار غول گاز را تثبیت کند.

ستاره شناسان بر این باورند که سناریوی مشابهی در مورد سیاره نهم منظومه شمسی نیز قابل باور است. این سیاره ممکن است در قسمت داخلی منظومه شمسی تشکیل شده باشد و در نتیجه تعامل با مشتری از آن خارج شده و سپس مدار آن توسط میدان گرانشی ستاره‌های عبوری تثبیت شده باشد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک