ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

اولین عکس از منظومه شمسی دیگری غیر از منظومه شمسی ما

© Photo / ESA/Hubble & NASA, I. Karachentsevاولین عکس از منظومه شمسی دیگری غیر از منظومه شمسی ما
اولین عکس از منظومه شمسی دیگری غیر از منظومه شمسی ما  - اسپوتنیک ایران
اخترشناسان برای نخستین بار تصویری از منظومه متشکل از ستاره خورشید مانند TYC 8998-760-1 و دو سیاره فرا خورشیدی غول پیکر را منتشر کرده اند.

به گزارش اسپوتنیک، این مطلب در مقاله منتشر شده در مجله Astrophysical Journal Letters اعلام شده است.

​پژوهشگران  با استفاده از تلسکوپ VLT (Very Large Telescope) در شیلی سیارات جدید را مستقیماً مشاهده کردند. اگرچه دانشمندان قبلاً نیز  از دیگر سیارات فرا خورشیدی خارج از منظومه شمسی عکس گرفته بودند ، خورشید های آنها از نظر مشخصات با خورشید منظومه شمسی ما بسیار فرق داشت.

غول گازی یافت شده دارای جرم 14 برابر بیش از سیاره مشتری است و در فاصله 160 واحد نجومی به دور ستاره می چرخد ​​(یک واحد نجومی تقریباً برابر با میانگین فاصله از خورشید تا زمین است). برای مقایسه ، سیاره پلوتون در فاصله 39 واحد نجومی از خورشید قرار دارد. سیاره دوم  به نام TYC 8998-760-1-с  ، 320 واحد نجومی با ستاره زاینده یا خورشید خود فاصله دارد. این شش برابر بیشتر تر از فاصله مشتری با خورشید است.

منظومه TYC 8998-760-1فقط 16.7 میلیون سال پیش ظاهر شده است. به گفته دانشمندان ، مطالعه این منظومه به روشن شدن مدل های شکل گیری منظومه شمسی کمک خواهد کرد. طبق یکی از  ایده های رایج ، سیارات غول پیکر ابتدا در فاصله زیاد از خورشید ظاهر می شوند  و سپس به فاصله نزدیک تر مهاجرت می کنند. شاید در آینده بتوان نشانه های حیات در سیارات فراخورشیدی TYC 8998-760-1 را مورد مطالعه قرار داد.

 

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала