09:22 03 مارس 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 73

نیروی هوایی تایوان همزمان با ورود معاون اقتصادی وزارت خارجه آمریکا به این کشور تعدادی از جنگنده های چینی را که از خط مرزی تنگه راهبردی تایوان عبور کردند رهگیری کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز، نیروی هوایی تایوان خبر از رهگیری ۱۸ فروند جنگنده چینی داد، به گفته ارتش این کشور، چین حریم هوایی این منطقه را نقض کرده‌ است.

عبور این تعداد جنگنده چینی از خط مرزی تنگه راهبردی تایوان نشانه‌ای از اوج گرفتن تنش در روابط پکن-واشنگتن همزمان با ورود کیت کارچ معاون اقتصادی وزارت خارجه آمریکا به تایوان است.

بازدید کارچ از تایوان سه روز طول خواهد کشید. وی بعد از آلکس آزار وزیر بهداشت آمریکا، دومین مقام بلندپایه دولت واشنگتن است که از ماه میلادی آگوست به این سو، به تایوان سفر می‌کند.

این دید و بازدیدها در حالی انجام می‌شود که طبق اصل چین واحد، دیگر کشورها حق ندارند به طور مستقل، با مناطق تحت حاکمیت دولت پکن، وارد رابطه دیپلماتیک شوند.

دو روز پیش نیز منابع مطلع از قصد آمریکا برای فروش هفت نوع سلاح و سامانه نظامی از جمله مین، موشک کروز و رادار به تایوان خبر دادند.

ظاهراً قرار است دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، طی روزهای آتی گزارشی در این رابطه از وزارت خارجه دریافت کند.

این در حالی است که چین همواره به آمریکا و متحدان غربی درباره خط قرمز خود مبنی بر لزوم احترام به اصل چین واحد که مستلزم عدم تحریک جریان‌های جدایی‌طلب مناطق تابعه شامل تایوان، هنگ کنگ، ماکائو و تبت است؛ هشدار داده است.

با این وجود، آمریکای تحت امر دونالد ترامپ، با استناد به رویکرد چرخش به ایندوپاسیفیک و با هدف ممانعت از قدرت‌یابی چین، دست به اقداماتی می‌زند که علاوه بر جدال دیپلماتیک، بیم رویارویی نظامی دو کشور را نیز افزایش می‌دهد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک