03:46 22 سپتامبر 2019
عربستان سعودی متحد بزرگ آمریکا مقابل ایران

عربستان سعودی متحد بزرگ آمریکا مقابل ایران

© REUTERS / Jonathan Ernst
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 06

رئیس جمهور آمریکا عربستان سعودی را متحد بزرگ خود در برابر ایران برشمارد.

به گزارش اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در مصاحبه با کانال فاکس بیزنس، عربستان سعودی را "متحد بزرگ" خواند که به آمریکا کمک می کند با ایران مقابله کند.

پرداخت جدید عربستان به امریکا
© AFP 2019 / Bandar Algaloud/Courtesy of Saudi Royal Court

رئیس جمهور ایالات متحده در پاسخ به سوال در مورد روابط دو کشور پس از اعلام رسانه‌ها در خصوص قتل جمال خاشقجی در ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول گفت: "عربستان سعودی شریک و متحد ما علیه ایران است. آنها (عربستان سعودی) به یک متحد بزرگ برای من تبدیل شده اند.
رئیس کاخ سفید افزود: آنها مبالغ زیادی پول (در ایالات متحده آمریکا) سرمایه گذاری می کنند — اشاره وی به قرارداد فروش اسلحه 110 میلیارد دلاری آمریکا به عربستان سعودی است.
ترامپ همچنین تاکید کرد که واکنش ایالات متحده به احتمال دست داشتن عربستان در ناپدید شدن روزنامه نگار بستگی به این دارد که آیا آن‌ها (ریاض) درباره آن می‌دانستند یا خیر. ترامپ همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا ایالات متحده برنامه ای برای خروج از عربستان دارد یا خیر پاسخ داد: من نمی‌خواهم این کار را انجام دهم.
گفتنی است، جمال خاشقجی دوم سپتامبر برای کارهای مربوط به مدارکش وارد کنسولگری عربستان در استانبول شده و به‌گفته نامزدش که منتظر او بوده، دیگر از ساختمان بیرون نیامد. مقامات سعودی ادعا کرده‌اند که این نویسنده و روزنامه‌نگار 59ساله از کنسولگری خارج شده ، اما رسانه‌ها گزارش‌هایی مبنی بر به‌قتل رسیدن وی منتشر کردند.محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در تماسی با جرد کوشنر داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ،رئیس‌جمهوری آمریکا، دست داشتن ریاض در ناپدید شدن خاشقجی را رد کرده است. روزگذشته کنسول عربستان در ترکیه به طور ناگهانی خاک ترکیه را ترک کرد و بسیاری این موضوع را به عنوان فرار پیش از اثبات جرم تلقی کردند.

مرتبط:

آیا دست داشتن سرکنسول عربستان در قتل خاشقجی واقعیت دارد؟
پارادوکس سیاست ایران در مورد آمریکا و عربستان
اعلام نتیجه گفتگوی پمپئو و پادشاه عربستان
سناتور جمهوری‌خواه آمریکا خواست تا ولیعهد عربستان برکنار شود
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک