17:01 08 دسامبر 2019
اعلام دوباره آمادگی ترامپ برای بررسی درخواست دیدار با روحانی

اعلام دوباره آمادگی ترامپ برای بررسی درخواست دیدار با روحانی

© Sputnik / Sergey Guneev
جهان
دریافت لینک کوتاه
2312

نیکی هیلی" نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت که "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا هرگونه درخواست "حسن روحانی" رئیس جمهور ایران برای دیدار را بررسی خواهد کرد و درباره آن تصمیم میگیرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، این سخنان در حالی مطرح می شود که دولت روحانی درخواست‌های مکرر تیم ترامپ در جریان نشست سال گذشته را رد کرد. «محمود واعظی»، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران چندی پیش گفت در سفر سال گذشته روحانی به نیویورک برای شرکت در نشست سازمان ملل، ترامپ 8 بار درخواست ملاقات و گفت‌وگو با تیم ایرانی را داد که تمامی این درخواست‌ها رد شدند.

گفتني است بتازگی  برایان هوک فرستاده ویژه آمریکا در ایران گفت که ایالات متحده امیدوارم به امضای توافق با ایران است. اين توافقنامه شامل برنامه هسته ای و بالستیک این کشور مي باشد. به گفته وی، ایالات متحده همچنان به گفتگو و همکاري هاي خود با متحدانش چون روسیه و چین ادامه مي دهد. اين تفاهم نامه جديد بايد شامل "برنامه هسته ای و بالستیک" باشد، زیرا این مسائل را نمي توان جدا از هم تصور کرد. او گفت که رئیس جمهور آمریکا و وزیر امور خارجه آمريکا پيش از اين به طور واضح درخصوص آمادگی برای مذاکره با ایران سخن گفته اند، اما تهران این پیشنهاد را رد.

ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد.

تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند. تحریم های نفتی ایران نیز در ماه نوامبر سال 2018 به مرحله اجرا در می آید. علاوه براین واشنگتن قصدارد اقداماتی را در برابر کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد. بقیه تحریم های آمریکا از 5 نوامبر اجرا خواهند شد.

در تاریخ 8 ماه مه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و احیای تحریم ها ی این کشور علیه تهران را را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد.

از زمان خروج آمریکا از برجام تقریبا 100 شرکت خارجی از خاتمه فعالیت خود در ایران خبر داده اند.

 

مرتبط:

ترامپ به دنبال دیدار و دیالوگ با روحانی است
انتقاد ظریف از آمریکا به خاطر نقض تعهدات برجام
روسیه: ایران برجام را به طور کامل رعایت می کند
تشدید اختلافات وزیر دفاع آمریکا و ترامپ برسر برجام
کری خطاب به ترامپ: برای آگاهی بیشتر درباره برجام، کتاب مرا مطالعه کن
کشورهای پیشقدم در برجام را فراموش نکنیم
کشورهای دارای نقش پیشتاز در برجام از دیدگاه پوتین
ماندن یا خروج ایران از برجام
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق فیسبوککامنت از طریق اسپوتنیک