سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 141

به عقیده وزارت امور خارجه روسیه از سرگیری غنی سازی اورانیوم توسط ایران تا 20 درصد به منزله انحراف از برجام است ، اما علت اصلی این انحراف اقدامات آمریکا است.

به گزارش اسپوتنیک، این مطلب در تفسیر ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، منتشره در وبسایت این وزارتخانه گفته می شود.

خانم زاخارووا گفت: "از سرگیری غنی سازی اورانیوم تا 20 درصد انحراف از توافق های ثبت شده  شده در برنامه جامع اقدام مشترک برای حل و فصل برنامه هسته ای ایران (برجام) است."

وی تأکید کرد: "در سال های اخیر ، جامعه بین المللی به درک روشنی از این مسئله رسیده که طبق آن علت اصلی این انحرافات نقض فاحش سیستماتیک تعهدات بین المللی توسط ایالات متحده است ، که بر خلاف ماده 25 منشور سازمان ملل ، قطعنامه 2231 را اجرا نکرده و عمدا موانعی را برای اجرای آن توسط سایر کشورها ایجاد می کند".

زاخارووا یادآوری کرد که پروژه برجام برای استفاده مجدد از تاسیات فردو برای تولید ایزوتوپهای پایدار مدتهاست که تحت هدف تحریمهای واشنگتن بوده است ، که کاملاً غیر قابل قبول است.

روز دوشنبه، علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران اعلام داشت که کشورش روند غنی سازی اورانیوم ۲۰٪ را در تاسیسات هسته‌ای فردو آغاز کرده است. مجلس ایران قانون "اقدان راهبردی  برای لغو تحریم ها" تصویب کرده است که تولید اورانیوم با سطح غنی سازی 20 درصد و بالاتر را پیش بینی می کند.

پیشتر میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در واکنش به این موضوع اظهار داشت: ایران اعلام کرد که غنی سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد را از سر می گیرد.  این یک خبر فوری نیست. این اقدام با توجه به قانون تصویب شده در پارلمان ایران،  قابل پیش بینی بود. نکته اصلی این است که این اقدام در چارچوب عادی سازی ممکن وضعیت پیرامون برجام (توافق هسته ای) بازگشت پذیر است.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک