17:41 11 آوریل 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 572

وزیر دفاع ایران با بیان اینکه قراردادهایی در حوزه صادرات تسلیحات به دیگر کشورها منعقد شده است، اعلام کرد همکاری‌های تسلیحاتی ایران با کشورهای مختلف در حال پیگیری است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، امیرسرتیپ امیرحاتمی در گفت‌وگویی در توضیح همکاری‌های تسلیحاتی ایران با سایر کشورها، گفت: همکاری‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران با برخی از کشورها در دوره‌ای که آمریکایی‌ها تلاش کردند و تحریم‌های تسلیحاتی را علیه ما اعمال کردند و بعد از رفع تحریم به خوبی در حال پیگیری است.

وزیر دفاع ایران در ادامه یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در این مدت در حوزه صادرات تسلیحات به برخی کشورها به جاهای خوبی رسیده و قراردادهایی هم در این زمینه منعقد شده است. در حوزه خرید تسلیحات نیز مذاکراتی با کشورهای مختلف در حال انجام است.

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، اکثریت تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد اما طبق آن قرار شد معاملات اسلحه با ایران طی 5 سال دیگر فقط با دریافت اجازه ویژه از شورای امنیت صورت گیرد که این در واقع به معنای تحریم تسلیحاتی ایران بود.  این موعد 18 اکتبر امسال به سر رسید و به این ترتیب تحریم تسلیحاتی ایران لغو شد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک