23:37 21 ژوئن 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
درگیری در قره باغ (252)
194

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان از مسکو درخواست کرد که در مورد مسائل امنیتی با ایروان رایزنی کند

به گزارش اسپوتنیک، طوری که در پیام منتشر شده در وب سایت وزارت امور خارجه ارمنستان اعلام شده ، پاشینیان نامه ای را ارسال کرد که در آن "اوضاع" در قره باغ و "چالش های بوجود آمده" بطور مفصل شرح داده شده است.

در این نامه ، به ویژه ، به "جزئیات  انتقال تروریست های مسلح خارجی از خاورمیانه و مشارکت آنها در درگیری ها در  قره باغ " اشاره شده است.

طرف ارمنی در پیام خود برای تعیین "نوع و میزان کمک" مسکو به ایروان براساس معاهده دوستی ، همکاری و کمک متقابل، مورخه  29 آگوست 1997 ، انجام "رایزنی های فوری" را درخواست می کند.

تنش های میان آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ از 27 سپتامبر (6 مهر) از سرگرفته شد. هرکدام از طرفین دیگری را آغازگر این درگیری می داند.

 طرفین درگیری تاکنون سه بار در خصوص آتش بس توافق کرده اند. آخرین توافق آتش بس میان طرفین از روز 26 اکتبر (5 آبان) اجرایی شد، اما پس از این توافق نیز همانند دفعات گذشته طرفین از عدم رعایت آتش بس از سوی طرف دیگر خبر دادند.

درگیری ها در قره باغ در سال 1988 آغاز شد که منطقه خودمختار قره باغ  خروج خود از ترکیب  آذربایجان شوروی را اعلام کرد. در جریان رویارویی مسلحانه در سالهای 1992-1994 ، آذربایجان کنترل قره باغ و هفت منطقه مجاور را از دست داد. از سال 1992 ، مذاکرات در مورد حل و فصل مسالمت آمیز منازعات در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا ، به ریاست سه کشور روسیه ، ایالات متحده و فرانسه در جریان است. آذربایجان اصرار دارد که تمامیت ارضی خود را حفظ کند ، ارمنستان از منافع جمهوری خودخوانده قره باغ دفاع می کند زیرا خود قره باغ طرف مذاکره نیست.

موضوع:
درگیری در قره باغ (252)
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک