21:58 13 آوریل 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
درگیری در قره باغ (252)
13734

جمهوری آذربایجان چهار پست مرزی در مرزهای ایران در قره باغ قرار داد.

به گزارش اسپوتنیک، چهار پست مرزی در مرزهای جمهوری آذربایجان و ایران روز جمعه پس از اینکه نیروهای مسلح آذربایجان کنترل کل مرز را به دست گرفتند، کار خود را از سر گرفتند.

روز جمعه، مرزبانان پرچم آذربایجان را بر فراز چهار ایست بازرسی در روستاهای سلطانلی، خلافلی، خدافرین، گومالگ واقع در مناطق جبرائیل و زنگلان این کشور به اهتزاز درآوردند. پستهای مرزی جمهوری آذربایجان فعالیت خود را آغاز کردند.

در حال حاضر خطوط برق به روستاها کشیده شده است و در جاده تابلوهایی با نام آذربایجانی روستاها، همانطور که پیش از اینکه تحت کنترل جمهوری ناشناخته قره باغ در سال 1993 قرار گیرند، نصب می شود.

الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان در در 22 اکتبر، از احیای کنترل کل مرزها با ایران توسط نیروهای مسلح این کشور خبر داد. - 132 کیلومتر از مرزها که پیش از این توسط جمهوری ناشناخته قره باغ کنترل می شد، تحت کنترل باکو قرار گرفت.

شایان ذکر است، روز 27 سپتامبر 2020 درگیری بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان، پس از اتهاماتی که طرفین نسبت به یکدیگر مطرح کردند شدت گرفت. در سال 1991 میلادی قره‌باغ که اکثر ساکنان آن را ارامنه تشکیل می‌دهند از آذربایجان اعلام استقلال کرد. باکو سعی کرد قره‌باغ را به زور برگرداند که منجر به جنگ شد. در سال 1994 آذربایجان، ارمنستان و جمهوری برسمیت شناخته نشده قره‌باغ  با میانجی گیری روسیه پروتکل آشتی را به امضا رساندند. هر از گاهی، درگیری های نظامی موقت و کوچکی در آنجا رخ می دهد.

موضوع:
درگیری در قره باغ (252)

مرتبط:

گفتگوی پاشینیان و عراقچی در خصوص وضعیت قره باغ
ارزیابی باکو در باره امکان مشارکت ایران در حل و فصل درگیری قره باغ
ایروان: با دقت راهکارهای ایران برای حل مسئله قره باغ را مطالعه می کنیم
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک