19:40 24 نوامبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
2626

وانگ یی ، وزیر امور خارجه چین ، طی یک کنفرانس ویدیویی با حضور وزرای خارجه کشورهای عضو گروه بریکس ، پیشنهاد کرد که به توافق موجود در مورد مسئله هسته ای ایران (برجام) اکتفا نشده و اقدامات سازنده دیگری برای حل این مسئله انجام شود.

به گزارش اسپوتنیک، این مطلب روز شنبه توسط وزارت خارجه چین اعلام شده است .

وانگ یی گفت : "برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) امکان پیشبرد روند حل موثر مساله ایران را به صورت مسالمت آمیز فراهم کرد. با این حال ، حل همه مشکلات موجود بر اساس توافقات حاصله بین همه کشورهای ذینفع ممکن نیست. بنابراین می توان ضمن پیروی از برجام بستر جدیدی برای پیشبرد گفتگوی منطقه ای ایجاد کرد"

وزیر امور خارجه چین تأکید کرد ، جامعه جهانی باید "در مورد موضوعات مربوط به اقدامات بعدی برای تأمین صلح و امنیت در منطقه به اجماع جدید برسد."

در اوایل ماه اوت ، ایالات متحده ، بار دیگر ایران را به نقض توافق هسته ای متهم کرده و  قصد خود را برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه تهران طبق روال تعیین شده طبق برجام اعلام کرد. واشنگتن در سال 2018 از برجام  خارج شد. در 20 آگوست ، پمپئو شخصاً درخواست طرف آمریکایی را به رئیس شورای امنیت سازمان ملل تقدیم  کرد. وزارت امور خارجه روسیه پیشتر اعلام کرده بود که پیشنهاد ایالات متحده غیرقانونی است و "بطور ناگزیر شکست خواهد خورد".

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک