14:18 23 سپتامبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 162

سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه اعلام نمود که فرانسه خود بازی مهمی در لیبی انجام می دهد و مسئول غوطه وری در آشوب است.

به گزارش اسپوتنیک، حامی آکسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه گفت: "آنچه مکرون" حمایت کشور ما از دولت مشروع لیبی به درخواست خود و در چارچوب تصمیمات سازمان ملل" را خطرناک بر می شمارد، یک پنهانکاری است.

وی یادآور شد: مارشال خلیفه حفتر با حمایت فرانسه از امضای آتش بس امتناع ورزید. بنابراین ، فرانسه خود بازی مهمی در لیبی انجام می دهد و مسئول غوطه وری در آشوب است."

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه گفت که حادثه بین ناوچه های ترکیه و فرانسه نشان دهنده "مرگ مغزی" ناتو است. وی این حادثه را غیرقابل قبول دانست.

پیشتر خبرگزاری فرانس 24، در 10 ژوئن گزارش داده بود که یک ناوچه فرانسوی در ساحل لیبی که به کشتی ترکیه برای قاچاق اسلحه مشکوک شده بود سعی کرد به آن نزدیک شود. اما طبق اعلام پاریس، ناوچه‌های ترکیه سه بار به سوی رادار کشتی نیروی دریایی فرانسه نشانه رفته‌اند و این بدین معناست که حمله موشکی قریب الوقوع بوده است. فرانسه این کار را یک رفتار پرخاشگرانه دانست. ترکیه نیز به نوبه خود این ادعاها را رد کرد و گفت که ارتش فرانسه مانورهای خطرناکی را انجام داد و کشتی های ترکیه از رادار نه برای راهنمایی بلکه برای رصد ناوچه استفاده می کردند.

یک مقام فرانسوی در این باره گفت: "این یک عمل بسیار تهاجمی است که توسط یکی از اعضای ناتو علیه نیروی دریایی فرانسه صورت می‌گیرد. اعضای ناتو نباید در مقابل این اقدامات ترکیه سکوت کنند".

مرتبط:

ایران از تلاش‌های روسیه و ترکیه برای حل مناقشات در لیبی حمایت می‌کند
ترکیه هرگونه حمله به اماکن دیپلماتیک خود در لیبی را بدون پاسخ نخواهد گذاشت
واکنش ترکیه به سخنان حفتر درباره انتقال حکومت در لیبی به ارتش
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک