16:49 25 اکتبر 2021
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 130

نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از مخزنی حدود 2 هزار کیلوگرم گاز هگزافلوراید اورانیوم از نطنز به فردو انتقال داده شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، ساعتی پیش مخزن ۲۸۰۰ کیلویی حاوی حدود 2 هزار کیلوگرم گاز هگزافلوراید اورانیوم UF6 تحت نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از انتقال از نطنز به فردو، در سالن خوراک دهی مجتمع شهید علیمحمدی فردو قرار گرفت. 

بر اساس دستور جدید حسن روحانی، مخزن (سیلندر) ۲۸۰۰ کیلویی که حاوی حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم گاز هگزا فلوراید اورانیوم (UF6) است، تحت نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از انتقال از نطنز به سالن خوراک دهی مجتمع فردو قرار گرفت.

حسن روحاني در پایان سخنان خود افزود: طبق برجام بیش از هزار سانتریفیوژ  (۱۰۴۴) در فردو داریم. در برجام قرار بود این سانتریفیوژها بچرخند، اما گاز به آنها تزریق نکنیم که بنده امروز در دستوری به سازمان انرژی اتمی می‌گویم که از فردا گازدهی را در فردو آغاز کنیم و این گام ممکن است سر و صدا کند؛ حساسیت آنها را نسبت به فردو و سانتریفیوژها می‌دانیم.

رئیس جمهوری ایران در ادامه افزود هر زمان دیگران به تعهدات کاملشان برگشتند ما هم به تعهداتمان بازمی گردیم؛ این فعالیت جدید با نظارت آژانس خواهد بود و آژانس همچنان نظارت خواهد کرد.

از سوی دیگر، امروز سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در آخرین اظهار نظر خود گفت: ایالات متحده تصمیم ایران مبنی بر از سرگیری غنی سازی اورانیوم در تأسیسات زیرزمینی فردو را محکوم می کند و تهران را با "حداکثر فشار" تهدید می کند.

مرتبط:

اعتراض آمریکا: تصمیم ایران در فردو یک گام بزرگ اشتباه است
صالحی : ایران آماده اجرای گام سوم و غنی سازی سانتریفوژ های فردو است
آمریکا استثنائاتی را برای پروژه های اراک، بوشهر و فردو قائل می شود
برچسب:
ایران, مذاکرات هسته ای با ایران, برجام
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک