03:54 23 سپتامبر 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
عملیات ترکیه در شمال سوریه (126)
0 66

اتحادیه اروپا خواستار توقف "اقدام نظامی یک جانبه" ترکیه در شمال شرقی سوریه شد.

به گزارش اسپوتنیک، در بیانیه‌ای كه روز چهارشنبه به نمایندگی از اتحادیه اروپا توسط فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صادر شد، این اتحادیه از ترکیه خواست تا "اقدام نظامی یک جانبه" در شمال شرقی سوریه را متوقف كند زیرا كه ثبات در منطقه و چشم انداز گفتگوی سیاسی را تضعیف می‌‍كند.

در این بیانیه آمده است: "با توجه به عملیات نظامی ترکیه در شمال شرقی سوریه، اتحادیه اروپا تأکید می‌كند كه راه حل پایدار برای مناقشه سوریه با ابزار نظامی حاصل نمی شود. اتحادیه اروپا از ترکیه می خواهد كه به اقدامات نظامی یك جانبه خود پایان دهد."

در ادامه بیانیه موگرینی آمده است: اتحادیه اروپا بر این باور است که "از سرگیری درگیری‌های مسلحانه در شمال شرقی سوریه منجر به تضعیف بیشتر ثبات در سراسر منطقه می‌شود و رنج غیرنظامیان را تشدید می‌کند." علاوه بر این، "چشم انداز روند سیاسی به رهبری سازمان ملل برای دستیابی به صلح در سوریه را پیچیده خواهد نمود".

اتحادیه اروپا همچنین بر این باور است که "اقدامات یک جانبه ترکیه پیشرفت های صورت گرفته توسط نیروهای ائتلاف جهانی، که ترکیه نیز عضو آن است را برای شکست داعش (سازمان تروریستی ممنوعه در روسیه) به خطر می‌اندازد."

علاوه بر این، اتحادیه اروپا "بعید" می داند که "منطقه امنیتی" پیش بینی شده توسط ترکیه در شمال شرقی سوریه معیارهای بین المللی برای بازگشت پناهندگان را برآورده سازد.

پیش از این رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از آغاز عملیات نیروهای مسلح کشور "چشمه صلح" در شمال سوریه، علیه حزب کارگران کردستان (ممنوع در ترکیه) و گروه تروریستی داعش (ممنوع در روسیه) خبر داده بود. اهداف اصلی این عملیات ترکیه، که آنکارا از بهار در حال برنامه ریزی آن است، پاک کردن منطقه مرزی از نیروهای مسلح کرد و ایجاد منطقه امن برای اسکان پناهندگان سوری که در ترکیه حضور اعلام شده است. آنکارا پیشتر اعلام کرده بود که 4 میلیون پناهنده دارد و نمی تواند بی وقفه از آنها پشتیبانی کند.

موضوع:
عملیات ترکیه در شمال سوریه (126)

مرتبط:

ورود ارتش ترکیه به شهر تل ابیض سوریه
باور کنیم حمله ترکیه بدون چراغ سبز آمریکا بوده؟
کشته و زخمی شدن کردهای سوریه در آغاز حمله ترکیه
عبداللهیان: عملیات نظامی ترکیه در سوریه در تعارض با امنیت منطقه است
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک