03:39 12 اوت 2020
سیاسی
دریافت لینک کوتاه
0 467

رئیس جمهور ایران از توقف برخی تعهدات ایران به اجرای برجام خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ايسنا، حسن روحانی رئیس جمهور ایران ضمن تبریک ماه رمضان در سخنرانی اعلام نمود که امروز 18 اردیبهشت یک سال از خروج غیرقانونی آمریکا از توافق برجام و زیرپا گذاشتن قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل می گذرد. 
وی افزود: اساس برجام یک تصمیم ملی و راهبردی بود ، برجام نه تصمیم فردی ، نه تصمیم جناحی و نه تصمیم دولتی بود ، تصمیم ملی و تصمیم کل نظام بود. 
روحانی در سخنان خود از از توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت 60 روز خبر داد.

 

از سوی دیگر امروز در بیانیه شورای امنیت ملی ایران آمده است که ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می کند. ایران به کشورهای باقیمانده در برجام ۶۰ روز برای اجرای تعهدات خود بویژه در حوزه های بانکی و نفتی فرصت داده است تا به تعهدات خود بازگردند.

شایان ذکر است، در تاریخ 8 مه 2018، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر خروج واشنگتن از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را اعلام نمود. این توافقنامه موجب محدودیت در فعالیت های هسته ای ایران و جلوگیری از اقدامات یکجانبه آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در تحریم های یک طرفه می باشد. امروز در تاریخ 8 مه می 2019، به سالگرد خروج ترامپ از برجام نزدیک می شویم.

مرتبط:

ایران از امروز، برخی اقدامات خود در برجام را متوقف می کند
فردا، ایران پاسخ خروج آمریکا از برجام را خواهد داد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک