23:59 01 ژوئن 2020
ایران
دریافت لینک کوتاه
0 40

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران برای برداشته شدن اضطراب دانش آموزان درخواست کرد تا سن سربازی به 20 سالگی برسد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران برای برداشته شدن اضطراب دانش آموزان درخواست کرد تا سن سربازی به 20 سالگی برسد.

در واکنش به این درخواست، سردار موسی کمالی، رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح گفت:‌ سربازان از مهم‌ترین بنیه‌های دفاعی کشور هستند و از این رو سربازی امری لازم و ضروری برای کشور است. در همین راستا نیز ستادکل نیروهای مسلح از هرطرح و ایده‌ای که منجر به ارتقا خدمت سربازی و روحیه و شرایط سربازان شود استقبال می‌کند.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به درخواست مطرح شده برای افزایش سن سربازی به 20 سال اظهار کرد: در حال حاضر سن سربازی در کشور ورود به 19 سالگی است و از طرف دیگر نیز دارندگان مدرک دیپلم یکسال فرصت دارند تا وضعیت سربازی خود را مشخص کنند که به عبارتی دیگر فرد مشمول پس از دریافت دیپلم تا 20 سالگی فرصت دارد که وارد دانشگاه شود، یعنی می‌تواند دوبار در کنکور شرکت کرده و فرصت پذیرش در رشته دانشگاهی مورد علاقه‌اش را پیدا کند. 

سردار کمالی افزود: همچنین ستاد کل نیروهای مسلح با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش به دانش آموزان ذکور این فرصت را داده که تا 20 سالگی تحصیل خود را ادامه داده و در مدارس روزانه ادامه تحصیل دهند، یعنی اگر دانش آموزی به دلایل مختلف نظیر ضعف تحصیلی و ... نتواند تا 18 سالگی دیپلم بگیرد، می‌تواند تا 20 سالگی به تحصیل خود ادامه داده و مدرک دیپلم را دریافت کند و پس از آن هم دوباره یکسال فرصت دارد که تکلیف سربازی‌اش را مشخص کند که دراین شرایط سن فرد به 21 سال می‌رسد.

وی تصریح کرد:‌ با این شرایط به نظر نمی‌رسد که دغدغه سربازی بتواند منجر به ایجاد مشکل برای کنکوری‌ها شود، چرا که تسهیلات لازم برابر قانون و مقررات به این افراد ارائه شده است. به همین دلیل نیز می‌توان گفت که پیشنهاد مطرح شده عملا وجود داشته و کسانی که دغدغه کنکور داشته باشند تا سن 20 سالگی و حتی در موارد خاصی که در بالا گفته شد تا 21 سالگی می‌توانند برای شرکت در کنکور اقدام کنند.

مرتبط:

آیا سربازی در ایران اختیاری می شود؟
حذف تراشیدن اجباری موی سر در دوران خدمت سربازی
فرار از سربازی دیگر جریمه ندارد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک