فناوری‌های نوین در آرامگاه‌های مدرن ژاپن +ویدئو، عکس

© Sputnik / Mikhail Voskresenskiy / ورود به گالری تصاویرتابوت مرگ
تابوت مرگ - اسپوتنیک ایران, 1920, 22.04.2022
Telegram
تکنولوژی‌های جدید کیو‌آر کد برای هر متوفی در آرامگاه‌های نوین ژاپنی ایجاد می‌شود.
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از یورونیوز فارسی، چندی است در ژاپن قبرهای نوینی برای متوفیان ایجاد شده است که به مردم اجازه می‌دهد با هزینه زمانی و مالی کمتر بتوانند به رفتگانشان سربزنند. این گورستان‌های مدرن در مرکز شهرها و در ساختمان‌هایی شبیه هتل‌های مجلل زیرنظر راهب‌های معابد شینتو و بودایی اداره می‌شوند.
بدین ترتیب که ظروف حاوی خاکستر متوفیان پشت درهای بسته در سالن‌های ویژه جاسازی می‌شود و بازدیدکنندگان با استفاده از کارت‌های مغناطیسی یا کیوآر کد ظرف "زوشی" حاوی خاکستر متوفی خود را درخواست می‌کنند. سپس ربات‌های کم سر و صدا "زوشی" را از مکان اختصاصی‌اش برداشته و با پربایی محرابی آن را در دسترس بازدیدکننده قرار می‌دهد تا وی بتواند به نیایش و دعا بپردازد. تصویر متوفی نیز بر صفحه کامپیوتری واقع شده در محراب ظاهر می‌شود.
بر اساس سنت ژاپنی‌ها، خاکستر از دنیارفتگان نسل اندر نسل در مقبره‌های خانوادگی نگهداری می‌شود و مسئولیت پسر بزرگ خاندان است که به مقبره رسیدگی کند. اما با پیر شدن جمعیت ژاپن و مقتضیات زندگی حرفه‌ای و مدرن، بسیاری از ژاپنی‌ها فرصت بازدید و نگهداری از مقبره‌های خانوادگی خود را ندارند. از سوی دیگر، هزینه کفن و دفن در مقبره‌های سنتی نیز حدود دو برابر گرانتر از آرامگاه‌های شهری مدرن است. آرامگاه‌ مدرن به طور متوسط ۷۱۰۰ دلار قیمت دارد.
یکی از راهبان معبدی که بر گورستان شهری نظارت می‌کند ناظر یک گورستان سنتی نیز می‌باشد و می‌گوید که نیمی از قبور سنتی رها شده‌اند. بر اساس قانون ژاپن پس از سی سال بقایای این متوفیان به گور دسته‌جمعی منتقل خواهد شد اما با تکنولوژی‌های جدید کیو‌آر کدی برای هر متوفی ایجاد می‌شود تا راهبان بتوانند همچنان برای آرامش روح رفتگان دعا کنند.
کاربران غیرژاپنی این روش را نمی‌پسندند و عنوان می‌کنند این روش ایده جالب برای خود ژاپنی‌هاست. برخی از کاربران با کنایه به اختراعات متنوع ژاپنی‌ها عنوان می‌کنند احترام به درگذشتگان هم از تکنولوژی بی‌بهره نماند اما این روش مرده پرستی دیجیتال است. جمعی از کاربران عنوان می‌کنند سیستم طراح و اجرا شده بیشتر شبیه به برزخ می‌ماند و کمی ترسناک به نظر می‌رسد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала