تاثیر بسیار فقر بر رشد مغزی کودکان +عکس، ویدئو

© AP Photo / Rajesh Kumar SinghДети из бедных семей на представлении в рамках движения против детского труда, Индия
Дети из бедных семей на представлении в рамках движения против детского труда, Индия - اسپوتنیک ایران, 1920, 28.01.2022
کودکانی که در خانواده‌های فقیر بزرگ می‌شوند فعالیت کمتری در بخش‌های کلیدی مغز که با فکر کردن و آموختن ارتباط دارد نشان می‌دهند.
به گزارش اسپوتنیک، متخصصان دانشگاه "کلمبیا" دریافتند که رشد مغزی نوزادانی که در خانواده‌هایی با درآمد پایین متولد می‌شوند بسته به حمایت مالی که به آنها داده می‌شود تفاوت دارد. اسکن‌های مغزی کودکان یک ساله نشان داد که فعالیت مغزی فرزندان خانواده‌هایی که ماهانه ۳۳۳ دلار حمایت مالی دریافت می‌کردند نسبت به گروهی که تنها ۲۰ دلار دریافت می‌کردند، بیشتر است. محققان اکنون در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه این حمایت‌های مالی می‌تواند برای کودکان مفید باشد. احتمالاتی مثل تسهیل تغذیه بهتر یا کاهش استرس والدین وجود دارد.
به گفته محققان در هر صورت نتایج نشان می‌دهد که مداخلات انجام شده برای کاهش فقر می‌تواند به رشد مغز نوزادان کمک کند. این بررس‌ها توسط کیمبرلی نوبل (Kimberly Noble)، عصب‌شناس دانشگاه کلمبیای نیویورک و همکارانش انجام گرفت. پروفسور نوبل می‌گوید: "تغییرات مغز نشان‌دهنده‌ی انعطاف‌پذیری قابل توجه آن به خصوص در اوایل دوران کودکی است."
در این مطالعه محققان سطوح فعالیت مغزی را در ۴۳۵ کودک یک ساله که در آزمایشی موسوم به "سال‌های اول کودک" شرکت داشتند، اندازه‌گیری کردند. این آزمایش تصادفی کنترل‌شده برای بررسی فواید کاهش فقر روی ۱۰۰۰ مادر کم درآمد در مناطقی مثل نیواورلان (New Orleans)، نیویورک (New York City)، اوماها (Omaha) و مینیاپولیس-سنت پول (Minneapolis–Saint Paul) انجام شد. به این مادران که عمدتا سیاه‌پوست یا لاتین بودند و تحصیلات دانشگاهی نداشتند ماهانه ۳۳۳ دلار و به گروهی دیگر ۲۰ دلار داده شد تا این پول را هرطور که می‌خواهند خرج کنند.
در حالی که نتایج پس از یکسال به دست آمده است اما این آزمایش همچنان ادامه دارد و مادران ماهانه پول را دریافت می‌کنند تا زمانی که فرزندشان به چهار سال و چهار ماهگی برسد. محققان دریافتند که فرکانس فعالیت مغزی کودکانی که مادرانشان ماهانه ۳۳۳ دلار دریافت می‌کردند حدود ۲۰ درصد از کسانی که مادرانشان ماهانه ۲۰ دلار دریافت می‌کردند بیشتر است. پیش از این مشخص شده که فعالیت مغزی با فرکانس بالا در ناحیه پیشانی با توسعه مهارت‌های یادگیری و تفکر مرتبط است. پروفسور نوبل توضیح می‌دهد که مغز کودکان به طور طبیعی با تجربیات آنها سازگار می‌شود.
او افزود: "همه‌ی مغزهای سالم در نتیجه‌ی محیط و تجربیات شکل می‌گیرند و ما نمی‌گوییم که مغز یک گروه از گروه دیگر بهتر است. اما ما می‌دانیم که دریافت ۳۳۳ دلار در ماه باعث تغییر تجربیات یا محیط‌ کودک شده و مغز آنها با شرایط تغییر یافته سازگار شده است."
کاترین‌مگنوسون (Katherine Magnuson) نویسنده این مقاله می‌گوید: "خانواده‌ها با یکدیگر تفاوت دارند و دادن وعده بالقوه پول به آنها به عنوان راهی برای حمایت مستقیم راهی است که به والدین این امکان را می‌دهد تا تصمیماتی در مورد چیزی که فرزندشان بیشترین نیاز را به آن دارد بگیرند.
کاربران در شبکه‌های اجتماعی نسبت به این گزارش و تحقیقات واکنش‌های مختلفی نشان می‌دهند. عده‌ای از کاربران عنوان می‌کنند فقر نه تنها بر روی مغز کودکان بلکه روی همه چیز تاثیر منفی می‌گذارد. گذشته از این، ایرانی‌ها قبل از این تحقیقات و آزمایشات به این نتایج رسیده بودند و جالب اینجاست همیشه خانواده‌های فقیرتر فرزندان بیشتری به دنیا می‌آورند. جمعی از کاربران هم عنوان می‌کنند پس با این حساب چه دلیلی دارد مردم را ترویج به فرزندآوری بکنند وقتی شرایط معیشتی و اقتصادی و مالی مردم به این شدت روز به روز بدتر می‌شود. برخی دیگر از کاربران مخالف نتایج این تحقیقات هستند و به این موضوع اشاره می‌کنند که غالب دانشمندان دنیا با وجود فقر زیاد و داشتن خانواده فقیر به یک دانشمند تبدیل شدند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала