ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

طرح تل آویو برای جنگ علیه ایران بدون مشارکت اسرائیل

© Sputnik / Vladimir Vyatkin / ورود به گالری تصاویرطرح تل آویو برای جنگ علیه ایران بدون مشارکت اسرائیل
طرح تل آویو برای  جنگ علیه ایران بدون مشارکت اسرائیل - اسپوتنیک ایران, 1920, 15.10.2021
نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که این کشور گزینه نظامی (حمله به ایران) را روی میز دارد.
اسپوتنیک - یائر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل در سفر خود به آمریکا و دیدار با مشاور امنیت ملی این کشور به تهدیدات تهران و به تبدیل شده ایران به کشور هسته ای اشاره کرد. وی همچنین اعلام کرد که اسرائیل در تلاش است که یک برنامه ذخیره در صورت شکست مذاکرات آمریکا با ایران، تدوین کند.
اکنون این سوال مطرح می شود که آیا ایران در برنامه جایگزین برای برجام که مورد بحث اسرائیل و ایالات متحده گرفته است، شرکت می کند یا خیر.
سیمون سیپس، کارشناس علوم سیاسی اسرائیل و موسسه مطالعات امنیت ملی در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک به بررسی این موضوع پرداخت.
مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل - اسپوتنیک ایران, 1920, 14.10.2021
هشدار ایران درباره ماجراجویی احتمالی نظامی اسرائیل
اخیراً نفتالی بنت، نخست وزیر اسراییل گفت؛ برنامه ذخیره اسرائیل در مذاکرات با ایران در حال اتمام است و اسرائیل گزینه نظامی (حمله به ایران) را روی میز دارد. وی همچنین گفت که اسرائیل خودش تصمیم می گیرد و زمان و ماهیت حمله و سایر اقدامات نظامی علیه ایران را انتخاب می کند.
علاوه بر این، تنش بین آذربایجان و ایران به طور مصنوعی توسط اسرائیل ایجاد و حفظ می شود. هدف آن مقابله آذربایجان با ایران و در نتیجه تضعیف ایران با کشاندن آن به درگیری غیر ضروری است. چگونه این موضوع شکل می گیرد؟ اسرائیل فعالیتهای اطلاعاتی فعال و مهمتر از همه، تظاهرات (عمداً مخفی نمی کند) را در خاک آذربایجان انجام می دهد، به این کشور تسلیحات ارسال می کند، علیه ایران در خاک آذربایجان عملیات شناسایی انجام می دهد و دارای امکانات اطلاعاتی الکترونیکی زیادی در خاک آذربایجان است.
دولت ایران از این امر آگاه است و خواهان پایان این فعالیت های خرابکارانه علیه تهران در مرزهای خود است. اسرائیل همچنین ترکیه را به حمایت از آذربایجان در درگیری های آینده تشویق می کند و ترکیه تلاش می کند بصورت پنهان (که به خوبی نمی تواند آنرا مخفی کند) با ایران مخالفت کند و این را فرصتی برای پیروزی بر تهران بخاطر سوریه می داند.
طرح اسرائیل این است که جنگی را بدون مشارکت خود در آن، ایجاد کند. روسیه مخالف این موضوع است و نمی خواهد چنین اتفاقی رخ دهد، به این دلیل که کل آسیای مرکزی را که با روسیه هم مرز می باشد را متشنج می کند. اسلام گرایی رادیکال (سلول ها و جنبش های افراطی مذهبی رادیکال) در آسیای میانه (جمهوری های شوروی سابق) بر نگرانی های ارتش روسیه می افزاید. علاوه بر این، سقوط افغانستان به دست طالبان نشان دهنده "طوفان کامل" برای یک جنگ بزرگ و طولانی مدت در نزدیکی روسیه است.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала