ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

عقیده جالب رئیس جمهور بلاروس درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

© Sputnik / BelTA / ورود به گالری تصاویرعقیده جالب رئیس جمهور بلاروس درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان
عقیده جالب رئیس جمهور بلاروس درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان  - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.09.2021
الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس مروز چهارشنبه اعلام کرد ایالات متحده آمریکا در افغانستان دچار شکستی شد که به "فرار شرم آور و ننگین" تبدیل شد اما نتیجه گیری هنوز زود است زیرا ممکن است آمریکایی ها وارد یک بازی طولانی شده باشند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از وب سایت رسمی رئیس جمهوری بلاروس، لوکاشنکو ضمن اظهار نظر درباره رفتار ایالات متحده در افغانستان گفت: "این یک شکست است که به یک فرار شرم آور و ننگین تبدیل شد".
خرید تجهیزات نظامی آمریکایی ارتش افغانستان توسط ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.09.2021
خرید تجهیزات نظامی آمریکایی ارتش افغانستان توسط ایران
در عین حال ، رهبر بلاروس خاطرنشان کرد که نتیجه گیری جامع از رویدادهای افغانستان زود است  زیرا ممکن است آمریکایی ها وارد یک "بازی طولانی" شده باشند. لوکاشنکو معتقد است که در تاریخ "هنوز نیرویی وجود نداشته و نخواهد داشت که بتواند افغانستان را شکست داده و این کشوررا به زانو در آورد."
"این هرج و مرج  در فرودگاه (کابل) که نشان داده می شود ، البته ناراحت کننده است. اما شما نباید آن را به طور مطلق در نظر بگیرید و فکر کنید آمریکایی ها بسیار بی مغز هستند. آنها بیش از دو تریلیون دلار برای این جنگ هزینه کرده اند. - دیروز امام علی رحمان (رئیس جمهور تاجیکستان) گفت آمریکایی ها هشتاد و پنج میلیارد دلار در ایجاد سلاح در آنجا و  انتقال سلاح سرمایه گذاری کردند و همه این سلاح ها را در آنجا باقی گذاشتند. بنابراین با وجود سر و صداهای واقعاً زیاد فعلی در  کابل به هیچ وجه  نباید حواسمان پرت شود. آمریکایی ها مردم احمقی نیستند ... چرا مدرن ترین سلاح ها را در افغانستان باقی گذاشتند؟"
به نظر وی ، ایالات متحده می بایستی نیروهای خود را به کشورهای همسایه - تاجیکستان ، ازبکستان وترکمنستان منتقل کرده و با گذاشتن تجهیزات خود در آنجا  با آرامش منطقه را ترک می کرد . مخصوصاً که این کشورها فاقد سلاح های مدرن هستند و بنابراین "هیچ کس از پذیرش نیروهای آمریکایی به همراه تجهیزات خودداری نمی کرد."
 لوکاشنکو اضافه کرد "اما آنها این کار را نکردند. آنها می توانستند در عرض یک هفته آنجا را ترک کنند. آنها می توانستند با آرامش و بدون سر و صدا پرواز کنند. اما آنها این طرح را نپذیرفتند. چرا آمریکایی سلاح ها، مهمات ، انبارها و دیگر چیزهای خود را رها کردند؟"
دیشب 31 اوت، سربازان ارتش آمریکا فرودگاه کابل را ترک کرده  و به حضور نظامیان آمریکایی در این کشور پایان دادند. فرودگاه پایتخت تحت کنترل طالبان (در روسیه گروه تروریستی و ممنوعه اعلام شده) در آمد. سخنگوی طالبان ذبیح الله مجاهد در این رابطه گفت که ایالات شکست خورده و به اهداف خود در افغانستان نرسیده است.
شبه نظامیان طالبان تقریباً کل خاک افغانستان را تصرف کرده و تنها ولایتی که تحت کنترل آنها نیست پنجشیر است. احمد مسعود ، رهبر جبهه مقاومت افغانستان در پنجشیر گفت که در صورت ایجاد حکومت فراگیر و احترام به حقوق شهروندی ، مبارزه با طالبان پایان می یابد. در همان زمان ، رایزنی ها در مورد تشکیل دولت جدید در افغانستان به پایان رسیده  و اعضای طالبان سمت های کلیدی را در این دولت به دست خود گرفته اند.
 
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала