ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

مهدیزاده: ژئوتوریسم ‌باید با شرکت های دانش بنیان شکوفا شود

© AP Photo / Peter Morrisonمهدیزاده: ژئوتوریسم ‌باید با شرکت های دانش بنیان شکوفا شود
مهدیزاده: ژئوتوریسم ‌باید با شرکت های دانش بنیان شکوفا شود - اسپوتنیک ایران, 1920, 31.03.2021
مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری‌های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اهمیت ایجاد زیست بومی برای حمایت از ورود نوآوری‌ها و فناوری‌ها به حوزه ی زمین شناسی و معدن را بالا دانست.

آقای دکتر کامبیز مهدی زاده مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری‌های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اهمیت ایجاد زیست بومی برای حمایت از ورود نوآوری‌ها و فناوری‌ها به حوزه ی زمین شناسی و معدن را بالا دانسته و به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت:

حوزه زمین شناسی و معدن، بستری ناب و ناشناخته و دریایی از فناوری‌ها و نوآوری‌ها است که کشورمان دارای ظرفیت‌های خارق‌العاده نهفته‌ای در آن است، کشورهایی که توانسته‌اند معبر ورود نوآوری و فناوری‌های نوین را به این حوزه هموار کنند، در خلق ارزش افزوده، توفیق فراوانی یافته‌اند و بر همین اساس، تلاش کردیم تا پیوندی ناگسستنی میان صاحبان کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و خلاق، نخبگان و صاحبان ایده با این حوزه ایجاد کنیم.

اقای دکتر مهدی زاده در این راستا به انعقاد تفاهم نامه هایی میان طرح  توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه معدن و صنایع معدنی با سازمان نظام مهندسی معدن با هدف توسعه زیست بوم نوآوری حوزه معدن و صنایع معدنی، ارتقای خدمات فنی مهندسی، همکاری و مشارکت در تقویت زیست بوم نوآوری و فناوری حوزه‌های زمین‌شناسی، معدن و صنایع معدنی، راهبری دوره های آموزشی حرفه ای برای تقویت ظرفیت استارتاپ ها و شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد.

توسعه زیرساخت های فناورانه در ایجاد ژئوپارک ها راهکار پیشرفت ژئو توریسم ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.01.2021
گزارش و تحلیل
توسعه زیرساخت های فناورانه در ایجاد ژئوپارک ها راهکار پیشرفت ژئو توریسم ایران

 مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، ایجاد مراکز نوآوری و شتابدهنده‌های حوزه زمین‌شناسی و معدن را گامی در راستای رونق زیست‌بوم نوآوری این حوزه دانست و گفت:

افتتاح مرکز نوآوری صنایع معدنی ایمینو، یکی از گام‌هایی بود که در سال 99 در راستای خلق ثروت از ایده‌های نوآورانه و توسعه فناوری‌های معدنی برداشته شد.

حدود 20 کسب و کار نوپا در این مرکز مستقر شد که در حوزه‌های فرآوری مواد معدنی، شبیه سازی گمانه‌های اکتشافی، مدیریت باطله‌های معدنی و سامانه اطلاعاتی در صنایع بالادستی معدن ایده‌های نوآورانه خود را به کسب و کارهای فناورانه و خلاق تبدیل می‌کنند.

وی با بیان این‌که ایمینو بسترهای لازم برای رونق کسب‌وکارهای نوپای حوزه معدن و صنایع معدنی را فراهم کرده است، تاکید کرد:

تیم های خلاق و نوآور مستقر در این مرکز نوآوری به مدت ۶ ماه این فرصت را دارند تا توانمندی خود را به مرحله قابل ارائه‌ای برسانند و سپس فرآیند جذب سرمایه گذار را دنبال می‌کنند. در حال حاضر، گروه‌های نوآور حاضر در مرکز نوآوری ایمینو، در حوزه‌های نقشه‌های زمین شناسی و ژئوفیزیکی، پهپادها و همچنین زمین شناسی مهندسی، ایده‌هایشان را به مرحله تجاری سازی می‌رسانند.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با اشاره به ایجاد منطقه ویژه فناوری‌های معدنی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بیان کرد:

گل فشان نفتلیجه  - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.03.2021
گزارش و تحلیل
گل افشان، کم نظیر ترین پدیده ی ژئو توریسم ایران

منطقه ربع رشیدی به عنوان پیش قراول صنایع معدنی، بستر توسعه نوآوری‌های این حوزه تعریف شد و دبیرخانه دائمی « فراخوان حمایت از طرح‌های فناورانه معدنی» در این منطقه استقرار یافت، از اهداف حمایتی برای اختصاص این منطقه به فناوری‌های معدنی می‌توان به توسعه فعالیت‌های مرتبط با کارآفرینی و تجاری‌سازی فناوری‌های زمینشناسی معدن و صنایع معدنی اشاره کرد. همچنین توسعه زیست‌بوم نوآوری و فناوری استان و اشتراک‌گذاری توانمندی‌ها، ظرفیت‌ها، تجربه‌ها و دانش در حوزه معدن بخش دیگری از توانمندی‌های این منطقه به شمار می‌رود.

مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری‌های حوزه زمین‌شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید سلسله مستندهای رخساره زمین را با هدف معرفی علمی و اصولی ظرفیت‌های فناورانه زمین شناسی کشورمان با حمایت معاونت علمی و فناوری دانسته و رویکرد این مستندها را که تا کنون 2 قسمت از آن رونمایی شده است، ترویجی و آگاهی بخش توصیف کرد تا ضمن حفظ این گنجینه‌های عظیم راه برای ورود نوآوری‌ها و فناوری‌ها به حوزه زمین گردشگری کشورمان باز شود.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، از ایجاد دبیرخانه دائمی جذب و حمایت از طرح های نوآورانه و فناورانه حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی در سال گذشته گفت و ادامه داد:

 این فراخوان در حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و استارتاپ‌های فعال و ایده‌پرداز حوزه معدن و صنایع معدنی اعلام شد.

 ایده های نو برای ارتقای ایمنی معدنکاری در کشور، طرح های خلاقانه در حوزه ارتقای سلامت با بهره از علم زمین شناسی پزشکی، توسعه فناوری‌های اکتشاف در عمق، توسعه فناوری جداسازی عناصر نادر خاکی، ارتقای فناوری ها و نوآوری های سنگ‌های تزیینی، گوهر سنگ‌ها و کانی ها از محورهای این فراخوان است.

وی، به انتخاب 20 طرح فناورانه در قالب فراخوان طرح‌های نوآورانه حوزه زمین‌شناسی و معدن در سال 99 اشاره کرد و افزود:

 با انتشار این فراخوان، زمینه را برای حمایت از طرح‌های نوآورانه فراهم کردیم و محدودیتی برای ارسال طرح ها قرار ندادیم به طوری که صاحبان ایده، همچنان در سال جاری نیز می‌توانند ایده‌های نوآورانه خود در این حوزه را ارائه دهند و از حمایت‌های لازم برخوردار شوند.

آقای دکتر مهدی زاده ایجاد کارگروه تخصصی زمین شناسی پزشکی با حضور فعالان فناور و متخصصان این حوزه را یکی دیگر از گام‌ها در راستای توسعه توانمندی‌ها در حوزه معدن برشمرد و افزود:

ظرفیت‌های کم‌تر شناخته شده و تحول آفرین بسیار زیادی در حوزه زمین شناسی نهفته است که ژئوتوریسم و زمین شناسی پزشکی از مهم‌ترین اولویت‌های طرح توسعه فناوری‌های زمین شناسی و معدن در این حوزه به شمار می‌روند.

ایجاد مرکز نوآوری صنایع معدنی و زمین شناسی در سمنان، یکی دیگر از اقداماتی بود که در راستای توسعه و ترویج نوآوری‌های حوزه معدن در سال 1399 انجام شد، زمین شناسی و معدن حوزه بکری است و باید به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان، تحول تازه‌ای را در رویکردهای سنتی این حوزه رقم بزنیم. ظرفیت‌هایی مانند ژئوتوریسم باید با میدان دادن به شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق این حوزه شکوفا شود.

وی، با تأکید بر گذار از خام فروشی و خلق ارزش افزوده به کمک فناوری‌های زمین‌شناسی و معدن ادامه داد:

این حوزه می‌تواند کشور را در مسیر حرکت به سوی اقتصاد دانش‌بنیان و ارزش آفرین همراهی کند. برای تحقق این امر باید بر فناوری‌های نوینی این حوزه، مانند اکتشاف در عمق، توجه به ژئوفیزیک هوایی، زمین شناسی دریایی، فناوری ژئوماتیک و دیگر حوزه های فناورانه و بکر این حوزه توجه شود.

 بر همین اساس، طرح‌های نوآورانه در این حوزه را حمایت کردیم تا با توسعه آن‌ها، ضمن بهره‌مندی از ظرفیت خارق‌العاده نیروی انسانی مستعد و خلاق، نیازهای صنعت پاسخ گفته شود و شاهد ایجاد اشتغال و خلق ارش افزوده باشیم.

اقای دکتر مهدی زاده با تاکید بر این که حوزه زمین شناسی و معدن محل نوآوری ها و حضور نیروی انسانی متخصص است تاکید کرد:

حوزه زمین شناسی و معدن نگاهی فناورانه و علم محور می‌طلبد و جایی برای خام فروشی و دلالی ندارد. باید با کمک متخصصان پژوهشگران، دانشگاهیان و فناوران در کنار بحث‌های اقتصادمحور، ظرفیت‌های نهفته این حوزه شکوفا شده وبه خلق ارزش افزوده و اشتغال برسد.

 به گفته آقای دکتر کامبیز مهدی زاده، یکی از اهداف و محورهایی که در این طرح توسعه تعریف شده، توسعه تعاملات بین المللی در حوزه های زمین شناسی، معدن و بویژه ژئوتوریسم بود. در این راستا این معاونت با رییس دفتر منطقه ای یونسکو آقای سوتکوفسکی جلسه ای داشته و پیشنهادات خوب و سازنده ای مطرح و بنا شد که این طرح توسعه به عضویت در کمیسیون ملی علوم زمین یونسکو درآید. همچنین طرح های همکاری مشترک میان این طرح و یونسکو از جمله برگزاری ورکشاپ های تخصصی، مطرح شد که بزودی جزییات آن به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.

نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала