پمپئو: بازگشت آمریکا به برجام دیوانگی است

Telegram
وزیر امور خارجه آمریکا گفت که حتی ایده رعایت مفاد برجام، وهم و خیال است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه رادیویی «Hugh Hewitt Show»، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا فکر بازگشت ایالات متحده به رعایت مفاد برجام را دیوانگی و فقط وهم و خیال دانست.

وی در ادامه افزود:«دیوانگی خواهد بود اگر تصور شود که به این معامله هسته ای برخواهیم گشت که راه را برای دستیابی به سلاح هسته ای برای ایرانی ها هموار می کند تا با کمک آن تمام جهان را به وحشت بیاندازند.

عادی سازی مناسبات واشنگتن و تهران زمانی ممکن خواهد شد که ایران موازین ابتدایی را رعایت بکند  و رفتار او با آنگونه مقررات رفتاری مطابقت داشته باشد که ما از هر کشور دیگری انتظارش را داریم».

مجلس شورای اسلامی در ایران  - اسپوتنیک ایران
ترمیم بی‌اعتمادی به آمریکا با بازگشت به برجام

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

قطعنامه 2231 ، تصویب شده در سال 2015 ، شامل مکانیزمی برای تجدید خودکار تحریم های سازمان ملل علیه ایران در صورت عدم انجام تعهدات این کشور طبق برجام است. این مکانیسم از سال 2015 به مدت 10 سال اعتبار دارد. این قطعنامه پیش بینی می کند که اگر در این دوره هرگونه تخلف جدی از طرف ایران صورت بگیرد، کشور تنها در صورت تصویب قطعنامه مربوطه در شورای امنیت سازمان ملل قادر به جلوگیری از تمدید تحریم ها خواهد بود. اگر حداقل یکی از اعضای دائم شورای امنیت با تصویب چنین قطعنامه ای مخالفت کند، تحریم ها به طور خودکار ظرف 30 روز تمدید می شود.

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور باید لغو یا تعلیق شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала