هر فرد ایرانی در صورت ابتلا به کرونا چه هزینه های می پردازد؟

© Samira Esmaeiliهر فرد ایرانی در صورت ابتلا به کرونا چه هزینه های می پردازد؟
هر فرد ایرانی در صورت ابتلا به کرونا چه هزینه های می پردازد؟ - اسپوتنیک ایران
Telegram
بغیر از مشکلات متعددی که بیماران مبتلا به کرونا با آن درگیر هستند، هزینه های مربوط به این بیماری نیز برای آنها بسیار مهم است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از میزان، سیما سادات لاری، معاون و سخنگو وزارت بهداشت ایران به بخشی از این ابهامات هزینه‌ای پرداخت.

مرحله اول ماراتن کرونا، آزمایش است، تا پزشکان اطمینان پیدا کنند علائمی که دارید مربوط به کروناست و با بیماری دیگری اشتباه گرفته نشده است.خبر خوب اینکه انجام تست کرونا برای چندین گروه کاملا رایگان است و اگر در این گروه‌های هدف باشید نیازی نیست حتی یک ریال پرداخت کنید.

پدر و مادر عروس و داماد پس از برگزاری مراسم به کرونا مبتلا و فوت شدند - اسپوتنیک ایران
پدر و مادر عروس و داماد پس از برگزاری مراسم به کرونا مبتلا و فوت شدند

لاری گفت: انجام تست کرونا برای گروه‌های هدف شامل افراد علامت‌دار، زنان باردار، افراد بالای 60 سال و افراد با بیماری زمینه‌ای و افراد در تماس با بیماران به شرط علامت‌دار بودن یا زنان باردار یا بالای 60 سال یا دارای بیماری زمینه‌ای در مراکز دولتی رایگان است و هزینه‌ای دریافت نمی‌شود.

وی ادامه داد اگر خدایی ناکرده جواب تست کرونا شما مثبت شد؛ نگران هزینه‌ها نباشید؛ تنها 10 درصد هزینه درمان را پرداخت می‌کنید و اگر قادر پرداخت همین 10 درصد هم نباشید با مراجعه به بخش مددکاری کل هزینه، رایگان می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در توضیح این مورد نیز افزود: درباره هزینه بستری بیماران نیز اگر بیمار بیمه داشته باشد، در مراکز دولتی فقط 10 درصد هزینه را پرداخت می‌کند و 90 درصد هزینه توسط بیمه پرداخت می‌شود. در بیمارستان غیردولتی یا خصوصی نیز 90 درصد از تعرفه دولتی توسط بیمه پرداخت می‌شود، ضمنا اگر بیمار کرونایی حتی توان پرداخت 10 درصد را هم نداشته باشد، می‌تواند به مددکاری بیمارستان مراجعه کند تا تخفیف دریافت کرده یا کل هزینه او رایگان شود.

وی عنوان کرد: ضمنا اگر فرد بیمه نداشته باشد، با هماهنگی سازمان بیمه سلامت می‌تواند روی تخت بیمارستان بیمه شود و ارزیابی وسع او توسط وزارت رفاه در یک روز انجام می‌شود. اگر بر اساس ارزیابی وسع و دهک بندی که توسط وزارت رفاه انجام می‌شود، فرد قادر به پرداخت حق بیمه خود نباشد، به صورت رایگان بیمه خواهد شد.

معاون وزیر بهداشت در خاتمه در خصوص هزینه هر بیمار مبتلا به کرونا، بیان کرد: میانگین هزینه بیمار کرونایی بستری در بخش عادی برای بیمارستان، 2 میلیون و 600 هزار تومان و بستری در بخش آی سی یو نیز حدود 4.5 میلیون تومان است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала