اعتراف آمریکا: برای نفت در سوریه مانده ایم

© AP Photo / Alex Brandonژنرال کنت اف مک کنزی
ژنرال کنت اف مک کنزی - اسپوتنیک ایران
Telegram
فرماندهی مرکزی نیروهای نظامی ایالات متحده بیان کرد: ما برای نگهداری از تجهیزات نفتی در راستای کمک به نیروهای دموکراتیک سوریه و استفاده آنها حضور داریم و به آنها کمک می ‌کنیم تا از این راه درآمد کسب کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، وب سایت آمریکایی میلیتاری تایمز روز پنج ‌شنبه نوشت: ژنرال کنت اف مک کنزی در سخنانی در اندیشکده حکومتی "بنیاد خاورمیانه"، نفت و داعش را دو عامل حضور نظامی نیروهای آمریکایی در خاک سوریه دانست و افزود هرگونه خروج از سوریه "در نهایت یک تصمیم سیاسی خواهد بود".

ائتلاف فتح: اخراج واشنگتن از عراق باید هدف اصلی باشد - اسپوتنیک ایران
ائتلاف فتح: اخراج واشنگتن از عراق باید هدف اصلی باشد

وی درباره خطر ۱۰ هزار زندانی داعش در زندان‌های منطقه هم هشدار داد و مدعی شد نیروهای آمریکایی هنوز برای جنگ با داعش و همکاری با نیروهای دموکراتیک سوریه در آن کشور هستند.

فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکایی در غرب آسیا تصریح کرد: علاوه بر این، ما برای نگهداری از تجهیزات نفتی در راستای کمک به نیروهای دموکراتیک سوریه و استفاده آنها حضور داریم و به آنها کمک می ‌کنیم تا از این راه درآمد کسب کنند. این درآمد می ‌تواند در راه های مختلفی استفاده شود که از جمله آن ادامه عملیات علیه داعش خواهد بود.

این ژنرال بلندپایه آمریکایی پیش ‌بینی کرد: با گذشت زمان، احتمال دارد بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به شرق کشور توجه و بر ما فشار وارد کند. ما هر اتفاقی بیفتد با آن برخورد خواهیم کرد.

مک کنزی افزود: من نمی ‌دانم چه مدت در شرق سوریه خواهیم ماند. زمانش که برسد خارج می‌شویم که این یک تصمیم سیاسی خواهد بود و ما آماده اجرای آن خواهیم ماند.

ناظران می‌ گویند دولت ترامپ برای اشغال و کنترل منابع نفتی سوریه، مبارزه با تروریسم و داعش را بهانه کرده است. رئیس جمهوری آمریکا آبان ماه سال گذشته در گردهمایی انجمن بین‌المللی روسای پلیس به صراحت گفته بود: ما نفت سوریه را نگه می ‌داریم و به یاد بیاورید که ماهانه ۴۵ میلیون دلار، درآمد سازی دارد.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا نیز همسو با رئیس جمهوری ایالات متحده بر حفاظت از منابع نفتی شمال سوریه تاکید کرده و مدعی شده بود ماموریت واشنگتن تامین امنیت میادین نفتی است.  

همچنین برخی مقام‌های ارشد وزارت خارجه آمریکا گفتند: ترامپ به موضوع نفت سوریه توجه ویژه ‌ای دارد زیرا مهم است که داعش به آن دست پیدا نکند. در ضمن فکر نمی‌ کنیم دست یافتن ایران یا حکومت سوریه به آن هم چیز خوبی باشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала