18:35 19 اکتبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 4515

برای نخستین بار با استفاده از دی‌ان‌ای چهره مومیایی‌های مصر باستان بازآفرینی شدند.

به گزارش اسپوتنیک، در مقاله منتشر شده در پرتال علمی "Live Science" آمده است که چهره سه مرد که حدود دو هزار سال پیش در مصر باستان زندگی می‌کردند، به لطف نمونه‌های دی‌ان‌ای استخراج شده از مومیایی‌هایشان، بازآفرینی گردید. این نخستین نمونه موفق در تاریخ بازسازی ظاهر افراد با استفاده از دئوکسی ریبو نوکلئیک اسید است.

به گفته دانشمندان، این مردان که مومیایی آنها در شهر باستانی ابوسیر ملک، واقع در جنوب قاهره کشف شده است، در سن ۲۵ سالگی بین ۱۳۸۰ قبل از میلاد تا ۴۲۵ بعد از میلاد مسیح فوت کرده‌اند.

دی‌ان‌ای این مومیایی‌های مصری در سال ۲۰۱۷ توسط دانشمندان موسسه ماکس پلانک در آلمان جدا گردید و شرکت فناوری "Parabon NanoLabs" بر اساس داده‌های ژنتیکی آنها مدل‌های سه بعدی چهره این مومیایی‌ها را ایجاد کرد. محققان با استفاده از فناوری فنوتیپ‌سازی دی‌ان‌ای، ویژگی‌های صورت و سایر ویژگی‌های فیزیکی این افراد را بازیابی کردند.

دانشمندان دریافتند که هر سه مرد مومیایی شده دارای پوست قهوه‌ای روشن، چشم‌ها و موهای تیره بوده‌اند. در عین حال، آنها از نظر ژنتیکی به ساکنان مدرن مدیترانه و خاورمیانه نزدیک تر از مصریان امروزی بودند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک