23:13 20 اکتبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 101

ریاست‌ جمهوری روسیه ادعاهای برخی مسئولان اوکراینی مبنی بر دست داشتن مسکو در تلاش برای ترور مشاور اول رئیس‌ جمهوری اوکراین را به شدت تکذیب کرد.

به گزارش اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف‌ سخنگوی کرملین، به خبرنگاران گفت: فرضیه مبنی بر "اثر انگشت" روسیه در تلاش برای ترور سرگئی شفیر حقیقت ندارد.

سوء قصد به جان مشاور رئیس جمهور اوکراین + عکس
© Sputnik / Main Department of National Police in Poltava Oblast

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر هر اتفاقی در اوکراین بیفتند هیچ‌ یک از سیاستمداران این کشور وجود اثر انگشت روسیه در آن را بعید نمی‌ دانند. چنین اظهاراتی شاخصی بر احساساتی بودن شدید گویندگان آن است.

خودروی شفیر که دوست و شریک کاری ولادیمیر زلنسکی رئیس‌ جمهوری اوکراین، نیز است صبح امروز در ایستگاه پمپ بنزین در دهکده لیسنکی در کی‌ یف، هدف تیراندازی قرار گرفت. دادستانی گفت، ۱۸ تیر به خودروی او شلیک شد. این سیاستمدار هیچ آسیبی ندید اما راننده او به شدت زخمی و به بیمارستان منتقل شد.

دیوید اراخامیا رئیس فراکسیون پارلمانی حزب حاکم اوکراین مدعی شد، امکان دارد روسیه پشت این سوء قصد باشد، اما وزیر کشور اوکراین قبل تر از او گفته بود، هنوز زود است نقش روسیه یا گروه دیگر را در این جنایت مطرح کرد.

زلنسکی نیز متعهد شد به شدت به تلاش برای ترور پاسخ دهد. او در ویدیویی ضبط شده در حالی که در نیویورک به سر می‌ برد، گفت، فورا بعد از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل به کشور بازخواهد گشت و اذعان کرد تا الان نمی‌داند چه کسی پشت ترور قرار دارد.

زلنسکی تاکید کرد: فرستادن پیام به او از طریق تیراندازی به خودروی دوستش نشانه ضعف است و پاسخ کشورش قوی خواهد بود.

رئیس‌ جمهوری اوکراین تصریح کرد: آنچه اتفاق افتاده هرگز روی رویکرد تیمش برای اجرای اصلاحات و تحقق تمرکز زدایی اقتصادی اوکراین و مبارزه با جرایم و کوتاه کردن دست گروه‌ های مالی تاثیر گذار اثری نخواهد داشت.

درعین حال شفیر در اولین صحبت بعد از سوء قصد گفت: این عملیات برای ترساندن مقامات ارشد بود و ادعاها مبنی بر اینکه انگیزه‌ های عملیات به اختلافات در داخل تیم زلنسکی باز می‌ گردد را تکذیب کرد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک