12:20 23 اکتبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 92

ارمنستان مطابق با کنوانسیون بین المللی شکایتی علیه جمهوری آذربایجان در دادگاه سازمان ملل طرح کرد.

به گزارش اسپوتنیک، روز پنجشنبه ۱۶ سپتامبر، سرویس مطبوعاتی گزارش داد: ارمنستان مطابق با کنوانسیون بین المللی رفع همه اشکال تبعیض نژادی را در دیوان بین المللی دادگستری (سازمان ملل متحد) مراحل قانونی را با آذربایجان آغاز کرد.

 

در این دادخواست ذکر شده است که "آذربایجان ارمنستان را ده ها سال تحت تبعیض نژادی قرار داده است"، که از جمله در کشتار، شکنجه و سایر موارد نقض بیان شده است. علاوه بر این، شکایت ارمنستان مستلزم اعمال اقدامات موقت علیه آذربایجان است.

 

روابط دو کشور از زمان اعلام جدایی قره باغ از آذربایجان در سال ۱۹۸۸ متشنج مانده است. در طول جنگ در سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴، آذربایجان کنترل منطقه را از دست داد. در این مدت، اوضاع تشدید شد.

در ۱ سپتامبر ۲۰۲۱، وزارت دفاع ارمنستان مرگ یک سرباز ارمنی را در مرز در نتیجه گلوله باران از سوی آذربایجان اعلام کرد.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد که وزارت دفاع اقدامات طرف آذربایجانی را به شدت محکوم می کند و هشدار می دهد که این اقدامات بی پاسخ نخواهد ماند.

در همان زمان، در ماه ژوئیه طرفین یکدیگر را متهم به گلوله باران و تحریک کردند. گزارش شد که سه سرباز ارمنی کشته، یک نفر زخمی و دو سرباز آذربایجان نیز زخمی شدند.

ایروان علاوه بر این، باکو را متهم به گلوله باران مواضع ارمنستان در مرز کرد. در همان زمان وزارت دفاع آذربایجان اتهامات مشابهی را علیه ارمنستان مطرح کرد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک