12:50 21 سپتامبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 130

دانشمندان در باره بیدار شدن ویروس های غیرقابل پبش‌بینی هشدار می دهند که ممکن است بر اثر گرم شدن اقلیم ظاهر شوند.

به گزارش اسپوتنیک، Rae Kwon Chung  برنده جایزه صلح نوبل، هشدار داد که گرم شدن اقلیم و آب شدن یخ ها ممکن است باعث بیدار شدن ویروس های باستانی شود که بعضی از آن ها عواقب غیرقابل پیش ‌بینی برای انسان دربرخواهند داشت.

وی اعلام کرد که آب شدن یخ ها در تایگا و توندرای سیبری حاوی بیماریهای غیر منتظره بودند. جامعه جهانی باید برای این خطرات آماده باشد تا بتواند سریع واکنش نشان بدهد.

وی در ادامه افزود:« نمی توان دست به گمانی زنی زد و گفت که کدام ویروس دوران باستان و یا صدها هزار سال پیش می تواند دوباره ظاهر بشود. این ویروس ها دوباره خودنمایی خواهند کرد. من اطمینان دارم که انواع گوناگون ویروس ها وجود دارد که ما هرگز قبلا با آن ها روبرو نشده بودیم».

گفتنی است که یخ‌های قطبی بر اثر گرمایش جهانی در حال ذوب شدن هستند و کسی نمی‌داند از زیر آن‌ها چه بیماری‌هایی به جهان رخنه خواهد کرد. گرمایش جهانی به تدریج لایه‌های قدیمی‌تر پرمافراست را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این همان جایی است که برای باکتری‌ها و ویروس‌ها محل ایده‌الی برای نهفته ماندن در زمان‌های طولانی به بلندی میلیون سال به حساب می‌آید. بنا براین ذوب شدن یخ‌ها به معنای گشودن درب جعبه پاندورای بیماری‌ها است که مشخص نیست چه چیزی از دل آن بیرون می‌آید.

با باز شدن مناطق قطبی از یخ و فعالیت‌ انسانها مثل حفاری خطر بزرگی بروز خواهد کرد. آزاد شدن عوامل بیماری‌زا در اثر ذوب شدن یخ‌ها یکی از تهدید‌های بالقوه مرگبار وخطرناکی است که بر اثر گرمایش جهانی و تغییر اقلیم پدید آمده است.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک