22:13 20 سپتامبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 12

دبیرکل سازمان ملل در پی سقوط دولت افغانستان توسط طالبان و خروج نیروهای خارجی از این کشور، نسبت به وقوع "فاجعه انسانی" در آینده هشدار داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سی‌ ان‌ ان، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، سه شنبه در بیانیه‌ ای نگرانی شدید خود را از وخامت بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان، با ورود این کشور به مرحله جدید ابراز کرد.

سازمان ملل متحد در افغانستان می ماند
© REUTERS / Lance Cpl. Nicholas Guevara/U.S. Marine Corps

وی گفت: تقریباً نیمی از جمعیت افغانستان (بیش از ۱۸ میلیون نفر) برای زنده ماندن نیازمند کمک‌ های بشردوستانه هستند.

گوترش خاطرنشان کرد: سازمان ملل روزهای آینده جزئیات ضروری‌ ترین نیازهای بشردوستانه طی چهار ماه آینده را در یک درخواست فوری برای افغانستان منتشر خواهد کرد.

وی از کشورهای عضو خواست به مردم افغانستان توجه کنند و به موقع بودجه‌ ای جامع و انعطاف پذیر ارائه دهند.

۲۳ آگوست، سازمان جهانی بهداشت و صندوق کودکان سازمان ملل "یونیسف" خواستار ایجاد فوری پل هوایی و تحویل دائمی و بدون مانع کمک‌ ها به افغانستان شدند.

دو سازمان در بیانیه‌ ای مشترک خواستار دسترسی فوری و بدون مانع برای تحویل داروها و دیگر خدمات نجات بخش به میلیون‌ ها نفر از مردم نیازمند از جمله سیصد هزار نفری شدند که در دو ماه گذشته آواره شده‌ اند.

در این بیانیه هشدار داده شده است که حتی قبل از وقایع کنونی، افغانستان سومین عملیات بزرگ بشردوستانه در جهان بود که بیش از ۱۸ میلیون نفر به کمک نیاز داشتند.

از ماه مه، طالبان با آغاز آخرین مرحله خروج نیروهای آمریکایی، گسترش کنترل خود را در افغانستان آغاز کرد و در اواسط این ماه کنترل این کشور را در مدت ۱۰ روز به دست گرفت.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک