23:08 28 سپتامبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 30

پس از بهبودی از کرونا مجموعه ای از مشکلات پزشکی برای برخی افراد رخ می دهد که به آنها اصطلاحا "دم کووید" می گویند.

به گزارش اسپوتنیک، پرفسور آرکادی ورتکین، رئیس گروه درمان از دانشگاه پزشکی دولتی یودوکیمووا مسکو گفت: علائمی مانند تنگی نفس، احساس خستگی، مشکلات دستگاه گوارش و ناهنجاری های مختلف عصبی می تواند نشان دهنده سندرم پسا کووید باشند.

وی توضیح داد که چندین نظریه وجود دارند که به اصطلاح "دم کووید" را توضیح می دهند. به گفته این متخصص، چنین پدیده ای می تواند یک روند عفونی ایجاد کند که منجر به آسیب بافتی، واکنش های خود ایمنی، آسیب عروقی یا باعث ایجاد تشکیل لخته های خون شود.

ورتکین افزود: ممکن است باعث تشدید بیماری هایی مانند دیابت شیرین، نارسایی وریدی، فشار خون، آسم برونش و سایر موارد نیز شود.

در عین حال او توضیح داد که طیف تظاهرات این سندرم بسیار گسترده است که شامل مشکلات پوستی و دستگاه گوارش و همچنین درد در مفاصل، عضلات و افزایش خستگی نیز می شود.

ورتکین مشکلات قلبی را جدی ترین عارضه این سندرم به ویژه، آریتمی، نارسایی قلبی، میوکاردیت، انفارکتوس میوکارد اعلام کرد. علاوه بر این، متخصص اظهار داشت که ویروس قادر است به ساختارهای مغز آسیب برساند و از طریق گیرنده های بویایی به آنجا نفوذ کند. بنابراین، هنگامی که به عصب واگ می رسد، فعالیت پاراسمپاتیک و سمپاتیک سیستم عصبی را مختل می کند.

مرتبط:

دختر مبتلا به سندرم داون به لطف شبکه های اجتماعی، مجری تلویزیون شد
بروز سندرم های مختلف پس از بهبودی از بیماری کووید
علائم سندرم پس از کرونا چیستند؟
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک