01:52 19 اکتبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
فضا و نجوم (129)
0 90

ستاره شناسان عدسی بزرگ نمای عظیمی را کشف کرده اند که در اثر عملکرد میدان گرانشی یک خوشه غول پیکر از کهکشانها در فاصله 3.3 میلیارد سال نوری از کره زمین تشکیل شده است. دانشمندان با کمک آن توانستند کهکشان cswa128 ،واقع در در فاصله دورترحتی 10.7 میلیارد سال نوری را مطالعه کنند.

به گزارش اسپوتنیک،  این مطلب در مقاله ای منتشر شده درمجله  Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters اطلاع داده شده است.

خوشه کهکشان ها  آنقدر بزرگ است که گرانش آن، نور را مانند ذره بین خم می کند. به دلیل تأثیری به نام عدسی گرانشی، کهکشان cswa128 که در ردیف ناظر مستقیماً در پشت آن قرار دارد ، ده برابر بزرگتر از آنچه در زمین مشاهده می شود ، به نظر می رسد. محققان حتی توانستند مناطق جداگانه ستاره سازی را که شبیه توده های درخشان هستند، کشف کنند.

دانشمندان روشی را برای بازسازی پیکسل تصویر ایجاد کرده اند که امکان می دهد شکل واقعی کهکشان از روی تصویر کشیده و تحریف شده آن هنگام تاثیر عدسی گرانشی ، تعیین شود. این الگوریتم ها توزیع روشنایی در سطح کهکشان اصلی را روی شبکه پیکسل بازسازی می کنند و ضمناً وضوح تصویر نسبت به مناطق تا صد پارسک یا کمتر به اندازه کافی حساس است.

موضوع:
فضا و نجوم (129)
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک