04:28 29 ژوئیه 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 40

محققان ماسکی مجهز به یک حسگر طراحی کرده اند که می تواند در طول ۹۰ دقیقه یا بیشتر ابتلای فرد به کرونا را تشخیص دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از بیزینس اینسایدر، در کل دوره اپیدمی کووید-۱۹، استفاده از ماسک و تست در صورت احساس بیماری به شعارهای پزشکان و کارشناسان برای مقابله با این بیماری تبدیل شدند.

اکنون گروهی از محققان دانشگاه هاروارد و ام.آی.تی اختراعی ثبت کرده‌اند که علاوه بر جلوگیری از گسترش شیوع بیماری، احتمالاً ابتلاء به کووید-۱۹ را هشدار می‌ دهد.

این گجت پوشیدنی دارای حسگر زیستی است که می‌ تواند تمام فعالیت‌ های یک آزمایشگاه را انجام دهد و همزمان به اندازه‌ ای کوچک است که داخل یک ماسک قرار گیرد.

کاربران باید ۱۵ تا ۳۰ دقیقه داخل ماسک نفس بکشند، دکمه‌ ای روی حسگر را فشار دهند و سپس در ۹۰ دقیقه یا بیشتر نتیجه تست کووید-۱۹ آنها روی یک نوار خوانشی (مانند تست بارداری) تعیین می گردد.

این حسگر با توجه به تحقیق پیشین اعضای وایس کور فکولتی ساخته شده و جیم کولینز محقق ارشد آن پژوهش نیز از پیشگامان فناوریWFDCF است.

محققان برای ساخت حسگر، ماشین مولکولی را استخراج و فریز کردند. این ماشین مولکولی با استفاده از سلول‌ها مواد ژنتیکی مانند دی ان ای و آر ان ای را شناسایی می‌کند. این اطلاعات به عنوان اثر انگشت ویروس عمل می‌کنند و در نتیجه سیستم آن را شناسایی می‌کند.

حسگر این گجت پوشیدنی با فشار دکمه‌ ای فعال می‌ شود که مقدار اندکی آب برای تجدید رطوبت اجزای فریز شده، آزاد می‌کند.

با استفاده از همین فناوری می‌توان پاتوژن های دیگر مانند آنفلوانزا را ردیابی کرد. علاوه بر آن سیستم تشخیص را می‌ توان به طور مستقیم با پارچه مرتبط کرد. این تحقیق در ژورنال "نیچر بیوتکنولوژی" چاپ شده است.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک