17:44 02 اوت 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 03

سازمان ملل بالاترین خطر استفاده از سلاح های هسته ای را اعلام کرد.

به گزارش اسپوتنیک، ایزومی ناکامیتسو، معاون دبیرکل سازمان در کنفرانس ویدیویی بنیاد کارنگی گفت، سازمان ملل متحد افزایش روزافزون اهمیت سلاح های هسته ای را در استراتژی های ملی یادآوری می کند.

وی گفت: "خطر استفاده از سلاح های هسته ای توسط اقدام عمدی، حادثه یا محاسبه غلط بیشترین میزان از زمان جنگ سرد است."

این مقام مسئول تأکید کرد که چنین چشم اندازهایی سازمان ملل را نگران می‌کند.

وی از جمله دلایل وضعیت فعلی را ایجاد یک روند هسته ای چند قطبی، تنش های منطقه ای و مسابقه تسلیحاتی را نام برد.

ناکامیتسو افزود: "ما شاهد کمبود گفتگو و کاهش شفافیت هستیم. رژیم کنترل تسلیحات همچنان در حال سقوط است."

معاون دبیرکل سازمان تأکید کرد: بزرگترین خطر، خطر برداشت نادرست از سیگنال‌های طرفین و تشدید آن است. به گفته وی، بهترین راه حل برای از بین بردن خطرات هسته ای از بین بردن چنین سلاح هایی است.

هفته گذشته، انستیتوی تحقیقات صلح استکهلم گزارش داد که تعداد کلاهک های هسته ای مستقر در سال 2020 افزایش یافته است. به گفته این سازمان، در آغاز سال جاری، تعداد آنها 3825 واحد در برابر 3720 سال قبل بود. همانطور که در این انستیتو اشاره شد، روند کاهش زرادخانه های هسته ای پس از جنگ سرد متوقف شده است، اما تاکنون تعداد کلاهک ها در چارچوب مفاد پیمان استارت نو جای می گیرد.

پیمان استارت نو، کلید ثبات استراتژیک، از 5 فوریه 2011 به اجرا درآمد. تحت شرایط آن، هر طرف در حال کاهش زرادخانه های هسته ای خود است به طوری که در هفت سال و در آینده، تعداد کل سلاح ها از 700 موشک بالستیک قاره پیما، موشک های بالستیک زیردریایی و بمب افکن های سنگین؛ و 1550 کلاهک جنگی و 800 پرتابگر مستقر و غیر مستقر تجاوز نکند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک