06:49 20 اکتبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 30

افرادی که واکسن های « اپیواک کرونا» و « کوویواک» را تزریق کرده‌اند، می توانند برای واکسیناسیون مجدد از واکسن «اسپوتنیک وی» استفاده کنند.

به گزارش اسپوتنیک، الکساندر گینتسبورگ، رئیس مرکز ویروس شناسی گامالیا روسیه (​سازنده اسپوتنیک وی) اعلام کرد افرادی که واکسن های « اپیواک کرونا» و « کوویواک» را تزریق کرده‌اند، می توانند برای واکسیناسیون مجدد از واکسن «اسپوتنیک وی» استفاده کنند.

وی در ادامه افزود که بطور کلی برای واکسیناسیون مجدد، تزریق واکسن «اسپوتنیک لایت» کافی خواهد بود. پیشتر میخائیل موراشکو وزیر بهداشت روسیه گفته بود که وزارت بهداشت روسیه برخورد معینی در رابطه با واکسیناسیون مجدد ضد کرونا طراحی کرده است. در زمان همه گیری بعد از شش ماه از واکسیناسیون اولیه، باید دوباره واکسن تزریق شود و در شرایط آرام  یک بار در سال.

واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه مه سال 2020 توسط مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا» در روسیه ساخته شد. این واکسن با استفاده از ادنوویروس انسانی ساخته شده و یکی از ارزانترین واکسن های جهان است. هر دوز آن 10 دلار قیمت دارد.  تا پایان سال گذشته، این واکسن برای واکسیناسیون عمومی در روسیه مورد تأیید قرار گرفت که واکسیناسیون شهروندان روسیه در دسامبر سال 2020 آغاز شد که برای شهروندان روسیه کاملا رایگان است.

واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت‌شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود. دومین واکسن روسی «اپی‌واک‌کرونا» نام دارد و ساخت مرکز تحقیقاتی وکتور است که استفاده گسترده از آن در آیندۀ نزدیک برنامه‌ریزی شده است.

هم اکنون واکسن « اسپوتنیک وی» در حدود بیش از 64 کشور جهان با جمعیت کل بیش از 1 میلیارد و 500 میلیون نفر مورد استفاده قرار می گیرد. کارایی این دارو 91,6 درصد بر اساس داده‌های « The Lancet » یکی از معتبرترین مجلات پزشکی جهان اعلام شده است. دیگر کشورها در حال تولید این واکسن برای بازار جهانی هستند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک