04:05 25 اکتبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 20

توانایی ویروس کرونا در ایجاد تغییر بر سلولهای خونی مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش اسپوتنیک، گروهی از دانشمندان مرکز فیزیک و پزشکی ماکس پلانک و مرکز ایمنی درمانی آلمان توانایی ویروس کرونا در تأثیر بر سلولهای خونی را کشف کرده اند. این مطالعه در مجله Biophysical Journal منتشر شده است.

متخصصان بیش از چهار میلیون سلول خونی را از 17 بیمار مبتلا به کووید 19 حاد، 14 بهبود یافته و 24 فرد سالم مطالعه کردند (آنها به عنوان یک گروه کنترل مورد بررسی قرار گرفتند). نتایج نشان داده است که ویروس کرونا در طولانی مدت می تواند بر اندازه و سفتی گلبول های قرمز و سفید تأثیر بگذارد و همچنین منجر به تغییر شکل برخی سلول ها شود.

برخی از این تغییرات هفت ماه پس از بستری شدن در بیماران مشاهده شد. دانشمندان نتیجه گرفتند که این یکی از عواقب طولانی مدت عفونت است که همچنین افزایش خطر انسداد عروق و آمبولی ریوی در کووید 19 و از سوی دیگر، کمبود اکسیژن در سلول ها را توضیح می دهد.

پیش از این دانشمندان دانشگاه بیرمنگام دریافتند که کووید 19 گاهی منجر به ایجاد سندرم گیلن-باره می شود. به گفته محققان، آنتی بادی هایی که پس از عفونت تولید می شوند دارای خصوصیاتی مشابه آنهایی هستند که باعث بیماری های خود ایمنی قلب و پوست می شوند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک