16:20 13 ژوئن 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 102

دانشمندان دانشگاه آیووا در ایالات متحده سرانجام رمز و راز پیدایش شفق قطبی را کشف کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه نیچر کامیونیکیشن، دانشمندان دانشگاه آیووا در ایالات متحده سرانجام رمز و راز پیدایش شفق قطبی را کشف کردند و ثابت کردند که نقش اصلی در این رخداد را امواج الکترومغناطیسی قدرتمند در هنگام طوفان های ژئومغناطیسی بازی می کنند.

طبق این فرضیه، امواج آلفون که امواج الکترومغناطیسی در یک پلاسما هستند و در امتداد خطوط نیروی میدان مغناطیسی منتشر می شوند به عنوان یک شتاب دهنده ذرات عمل می کنند. الکترونهای موجود در باد خورشیدی با سرعت 72 میلیون کیلومتر در ساعت وارد میدان مغناطیسی زمین می شوند و در امتداد خطوط نیرو شتاب می گیرند و وارد جو فوقانی می شوند، در آنجا با مولکول های اکسیژن و نیتروژن برخورد می کنند که به نوبه خود برانگیخته شده و از خود نور ساطع می کنند.

این فرضیه تا حدی توسط داده های فضاپیما تایید می شود که امواج آلفون را بر فراز شفق قطبی مشاهده کرده اند. شواهد قطعی از طریق دستگاه بزرگ پلاسما در آزمایشگاه تحقیقات پایه پلاسما از دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس دریافت شد. به گفته نویسندگان این تحقیق، این آزمایش اولین مدرک مستقیم است که نشان می دهد امواج آلفون قادر به تولید الکترون های شتاب یافته بوده و باعث ایجاد شفق قطبی می شوند.

مرتبط:

شکار "شفق قطبی" از فضا + عکس
شفق قطبی در فنلاند
شفق قطبی در مورمانسک به روایت تصویر
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک