09:22 21 سپتامبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 012

رهبر کاتولیک های جهان از نقش واتیکان در کشتار کودکان بومی کانادا ابراز تاسف کرد اما حاضر نشد با عذرخواهی کردن از بابت این موضوع، بار اتهام را به تنهایی به دوش بکشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آسوشیتدپرس، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان بابت کشف گور جمعی در کانادا که حاوی بقایای اجساد دست کم ۲۱۵ کودک بومی بود؛ ابراز تاسف کرد.

رهبر کاتولیک های جهان، حاضر نشد آن گونه که خواست دولت اتاوا بود؛ بابت نقش‌کلیسای کاتولیک در این جنایت عذرخواهی کند.

پاپ فرانسیس از مقام‌ های سیاسی و رهبران مذهبی در کانادا خواست که به منظور روشن شدن این موضوع با عزم و اراده با یکدیگر همکاری کنند و به دنبال آشتی و شفا بخشیدن به درد ناشی از کشف این گور جمعی باشند.

پیشتر، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، از کلیسای کاتولیک خواسته بود از بابت مدیریت مدرسه‌ ای که بقایای ۲۱۵ کودک بومی در آن کشف شد؛ عذرخواهی کند.

روزان کازیمیر رئیس قبیله تِتِس در شهر کملوپس استان بریتیش کلمبیای کانادا، گفت: آنچه کشف شده، یک فقدان غیرقابل تصور است که هرگز توسط مدیران مدرسه ثبت نشده بود.

برخی از اجساد کشف شده متعلق به کودکان سه ساله است. هنوز علت و زمان مرگ این افراد مشخص نیست. گزارش‌ های متعددی از سوء استفاده های جسمی، عاطفی و جنسی، در چنین نهادهایی منتشر شده است.

اسناد موجود نشان می‌ دهد دانش‌ آموزان این مدرسه در معرض شیوع سرخک، سل، آنفلوانزا و سایر بیماری های مسری قرار داشتند و بسیاری جان خود را از دست دادند.

از زمان شکل گیری کانادا در قرن ۱۹ میلادی، دولت، کودکان بومیان کانادا را از خانواده و قبیله جدا می‌ کرد و آنها را در مدارس شبانه روزی و نزد خانواده های سفید پوست به فرزند خواندگی می‌ فرستاد.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک