11:55 19 اکتبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
01591

طبق رأی دادگاه استان انتاریو کانادا ایران سال گذشته میلادی با سرنگون کردن بوئینگ 737 شرکت هواپیمایی بین المللی اوکراین ، دست به اقدام تروریستی زده است.

به گزارش اسپوتنیک، این خبر  را شبکه تلویزیونی "گلوبال نیوز" منتشر کرده است.

هواپیمای بوئینگ 737-800 خطوط هوایی بین المللی اوکراین اندکی پس از برخاستن از فرودگاه تهران در 8 ژانویه 2020 سقوط کرد ، سقوط کرد. 176 نفر از جمله شهروندان ایران ، اوکراین ، کانادا ، انگلیس ، آلمان ، سوئد و افغانستان کشته شدند.

نظامیان ایران 11 ژانویه اعلام کردند هواپیمای بوئینگ اوکراین به طور تصادفی و در رابطه با خطای انسانی سرنگون شد. خاطرنشان شد این  هواپیما در نزدیکی تأسیسات نظامی ایران پرواز می کرد و به عنوان "هدف دشمن" یعنی موشک کروز اشتباه گرفته شد. ایران در عین حال متذکر شده بود  كه ایرانیان انتظار حمله از آمریكا را داشتند كه در ارتباط با آن سیستمهای پدافند هوایی این كشور در حالت آماده باش كامل قرار گرفتند.

قاضی ادوارد بلوبابا گفت: "شاکیان ثابت کردند که متهمان (ایران) با ساقط کردن (هواپیمای) پرواز 752 یک حمله تروریستی انجام دادند و این کار فعالیت تروریستی بوده است.

دادگاه کانادایی رأی داد که "با در نظر گرفتن تمام احتمالات" حمله ایران عمدی بوده است.

گفته می شود دادگاه این تصمیم را بر اساس نظر دو نفر از كارشناسان اتخاذ كرد كه یكی از آنها نتیجه گرفت كه ایران می دانست که این هواپیما یک هواپیمای غیرنظامی است.

بر اساس گزارش شبکه تلویزیونی "گلوبال نیوز"، حالا اعضای خانواده قربانیان می توانند از ایران مطالبه غرامت کنند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک