17:06 22 سپتامبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 10

طی تحقیقات انجام شده،هیچگونه عوارض جانبی جدی پس از تزریق واکسن «اسپوتنیک وی» روسی در زنان باردار مشاهده نشده است.

به گزارش اسپوتنیک، طی تحقیقات انجام شده روی 21 زن باردار،هیچگونه عوارض جانبی جدی پس از تزریق واکسن «اسپوتنیک وی» روسی در زنان باردار مشاهده نشده است.

در گزارش مرکز تحقیقاتی ملی اپیدمولوژی و میکروبیولوژی به نام «گامالیا»، آمده است که :«هم‌اکنون در چارچوب تحقیقات کلینیک واکسن « گام-کووید-واک» روسیه، 21 مورد تزریق به زنان باردار از 3 تا 8 ماه به ثبت رسیده است. در بین این زنان، هیچگونه عوارض جانبی جدی پس از تزریق واکسن ضد کرونای روسی مشاهده نشده است».

تحقیقات ادامه خواهد یافت. هم اکنون موضوع واکسیناسیون احتمالی زنان باردار در مقابل  ویروس کرونا بررسی می شود، زیرا ابتلا به این ویروس در این دوره، بیمار را با خطر بیشتری مواجه می سازد.

واکسن «اسپوتنیک وی» در ماه مه سال 2020 توسط مرکز ملی تحقیقات علمی ویروس شناسی «گامالیا» در روسیه ساخته شد. این واکسن با استفاده از ادنوویروس انسانی ساخته شده و یکی از ارزانترین واکسن های جهان است. هر دوز آن 10 دلار قیمت دارد.  تا پایان سال گذشته، این واکسن برای واکسیناسیون عمومی در روسیه مورد تأیید قرار گرفت که واکسیناسیون شهروندان روسیه در دسامبر سال 2020 آغاز شد که برای شهروندان روسیه کاملا رایگان است.

واکسن «اسپوتنیک وی» ساخت موسسه میکروبیولوژی و اپیدیمیلوژی گامالیا نخستین واکسن ثبت‌شده در جهان است. این واکسن در حال حاضر به طور گسترده در روسیه و ده‌ها کشور دیگر استفاده می‌شود. دومین واکسن روسی «اپی‌واک‌کرونا» نام دارد و ساخت مرکز تحقیقاتی وکتور است که استفاده گسترده از آن در آیندۀ نزدیک برنامه‌ریزی شده است.

هم اکنون واکسن « اسپوتنیک وی» در حدود بیش از 60 کشور جهان با جمعیت کل 1 میلیارد و 500 میلیون نفر مورد استفاده قرار می گیرد. کارایی این دارو 91,6 درصد بر اساس داده‌های « The Lancet » یکی از معتبرترین مجلات پزشکی جهان اعلام شده است. دیگر کشورها در حال تولید این واکسن برای بازار جهانی هستند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک