11:20 21 اکتبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 30

توسعه دهندگان واکسن "اسپوتنیک وی" از مقامات نظارتی دارو در سراسر جهان خواسته اند تا مطالعه ای را که دانشگاه آکسفورد در مورد رابطه ایجاد لخته های خون به عنوان واکنش نامطلوب واکسیناسیون و استفاده از انواع مختلف واکسن کووید-19 انجام داده است را از نزدیک بررسی کنند. 

به گزارش اسپوتنیک، توسعه دهندگان واکسن "اسپوتنیک وی" در توییتر نوشتند: "دانشگاه آکسفورد مطالعه مهمی را بر اساس داده های بیش از 489،000 دریافت کننده واکسن بر اساس mRNA منتشر کرده است، که نشان می دهد خطر ایجاد لخته های خون در واکسن های mRNA (مثل فایزر و مدرنا) 30 برابر بیشتر از آسترازنکا است."

مطالعه دانشگاه آکسفورد برای اولین بار مسئله خطرات لخته شدن خون را در واکسن های تولید شده در ایالات متحده مطرح می کند که بر اساس یک پلت فرم متفاوت mRNA که یک فناوری جدید و آزمایش نشده است ساخته شده اند. این مطالعه بر اساس داده های بدست آمده از بیش از 35 میلیون نفر در 15 آوریل منتشر شده است.

خطر ایجاد لخته های خون در رگ های مغز دلیل اصلی بسیاری از مقامات نظارتی دارو است تا استفاده از واکسن های آسترازنکا و جانسون اند جانسون را به حالت تعلیق درآروند. برای واکسن آسترازنکا (پنج مورد در هر میلیون نفر) و واکسن فایزر و مدرنا (چهار در هر میلیون) بسیار نزدیک به هم و قابل مقایسه به نظر می رسد.

سازمان غذا و داروی آمریكا و مراكز كنترل و انتشار بیماری ها توصیه كرده است كه واکسن کرونای شرکت جانسون اند جانسون را به دلایل احتیاطی به حالت تعلیق درآورند. شرکت جانسون اند جانسون با صدور بیانیه مطبوعاتی اعلام کرده است که تصمیم گرفته استفاده از واکسن ویروس کرونا را در اروپا به تعویق بیندازد. این شرکت گفت از موارد لخته شدن خون پس از واکسیناسیون مطلع است.

مرتبط:

پی فایزر خطر لخته شدن خون پس از واکسیناسیون را تأیید نکرد
چین واکسن کرونای مشابه با "فایزر" و "مدرنا" تولید می‌کند
شرکت فایزر: دوز سوم واکسن کووید باید تزریق شود
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک