13:06 21 آوریل 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 212

وزیر خارجه آمریکا: وقتی کسی،‌ چه چین باشد یا دیگران، این سیستم را به چالش می‌کشاند،‌ زمانی که آنها بدون احترام به قواعد باز می‌کنند یا تلاش می‌کنند تعهداتی که توسط دیگران ایجاد شده را تضعیف کنند، ‌همگی ما دلیل داریم تا با آن مخالفت کنیم.

به گزارش اسپوتنیک، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه در مصاحبه‌ای گفت که چین در تلاش برای تضعیف نظم جهانی به رهبری آمریکا است و از بازی بر اساس قوانینی که پس از دوره جنگ جهانی دوم ایجاد شده خودداری می‌کند.

وی که با روزنامه ایتالیایی لا استامپا مصاحبه می‌کرد، گفت: "رابطه ما با پکن همانند بسیار دیگری از متحدان،‌ در برخی زمینه‌ها رقابتی بوده و در برخی زمینه‌های دیگر مبتنی بر همکاری است و جنبه تخاصمی در تعداد از زمینه‌ها نیز همچنان وجود دارد".

بلینکن در ادامه افزود: "با این وجود،‌ یک وجه مشترک وجود دارد که بر اساس آن باید با چین از موضع قدرت مقابله کرد که این موضوع با اتحادی قدرتمند، همکاری و هماهنگی آغاز می‌شود".

وزیر خارجه آمریکا که هفته پیش به اروپا سفر کرده بود تا با سران ناتو و کشورهای اروپایی دیدار کند گفت که آمریکا هیچکدام از متحدان را مجبور به انتخاب میان پکن و واشنگتن نخواهد کرد و گفت که هدف آمریکا این نیست که چین را مهار کند بلکه حفظ قوانین نظم بین‌المللی است که همگی ما طی 75 سال گذشته بر روی آن سرمایه گذاری کرده و در خدمت منافع و ارزش‌های ما بوده است.

بلینکن در جریان سفرش به اروپا گفت که آمریکا خواستار کار با متحدانش درباره چگونگی پیشبرد منافع اقتصادی مشترک و مقابله با برخی اقدامات خصمانه چین است.

مرتبط:

بلینکن: ایالات متحده قصد ندارد تحریم های ایران را کاهش دهد
بلینکن: امریکا می خواهد از موضع قدرت با چین روابط برقرار کند
بلینکن به پرسش درباره اینکه آیا شاهزاده سعودی قاتل است، پاسخ نداد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک