12:19 15 آوریل 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 51

نماینده دائمی روسیه در سازمانهای بین المللی در وین، معتقد است که جلسه آینده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای می تواند جهت تحولات پیرامون ایران و برجام را تعیین کند.

به گزارش اسپوتنیک، میخائیل اولیانوف، نماینده دائمی روسیه در سازمانهای بین المللی در وین، در توییتر اعلام کرد: "نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فردا شروع خواهد شد. این می تواند تحولات بعدی پیرامون برنامه هسته‌ای ایران را از قبل تعیین کند. لازم است تمامی حکام این نکته را در ذهن داشته باشند و رویکرد مسئولیت پذیر اتخاذ کنند."

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است در وین درباره آخرین گزارش‌ها از اقدامات هسته‌ای ایران نشست برگزار کند.

پیشتر رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند، کاخ سفید از دیگر کشورها می‌خواهد در شورای حکام آژانس بین‌الملل انرژی اتمی، ایران را به صورت رسمی به دلیل تشدید فعالیت‌های هسته‌ای محکوم کنند.

در همین حال رویترز گزارش داد ایران نیز در نامه‌ای به اعضای آژانس گفته است تصویب قطعنامه توبیخی علیه تهران را "غیر سازنده" می‌داند و آن را به مثابه پایان بیانیه مشترک 21 فوریه بین جمهوری اسلامی و آژانس بین المللی انرژی اتمی ارزیابی می کند.

ایران از بامداد سه‌شنبه 5 اسفندماه مطابق مصوبه مجلس اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده است. این اقدام هسته‌ای ایران وفق بندهای 26 و 36 برجام و در پاسخ به کوتاهی‌های مکرر و مداوم طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهدات خود انجام شده است. مقامات ایرانی در سطوح مختلف بارها به طرف‌های اروپایی برجام هشدار داده‌اند  که در صورت عمل نکردن به تعهداتشان، روند تعدیل تعهدات هسته‌ای ایران همچنان ادامه خواهد یافت. ایران از اردیبهشت‌ماه 1398 (یک سال پس از خروج آمریکا از برجام) در واکنش به کوتاهی طرف‌های اروپایی برجام طی چند مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده است.

مرتبط:

اسرائیل چاره ای جز تسلیم شدن در برابر برجام ندارد
نماینده ایران در سازمان ملل راه بازگشت آمریکا به برجام را نشان داد
واکنش پمپئو به احتمال بازگشت آمریکا به برجام
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک