22:49 22 ژوئن 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 115

پاریس، برلین و لندن در ارتباط با بیانیه آژانس بین المللی انرژی هسته ای مبنی بر تولید فلز اورانیوم توسط ایران بر خلاف برجام، ابراز نگرانی کردند.

به گزارش اسپوتنیک، فرانسه، انگلیس و آلمان در یک بیانیه مشترک به شدت درباره تأیید آژانس انرژی هسته ای بین المللی که ایران بر خلاف برنامه جامع اقدام مشترک فلز اورانیوم تولید می کند ابراز نگرانی کردند و از تهران خواستند تا این فعالیت ها را متوقف کند و از نقض شرایط توافق نامه خودداری کند.

آنها یادآوری کردند که مطابق توافق، ایران متعهد شده است که اورانیوم فلزی تولید نکند و به مدت 15 سال در این زمینه تحقیق و توسعه انجام ندهد.

در این بیانیه آمده است: "ما دولت های فرانسه، آلمان و انگلیس با نگرانی شدید تأیید اخیر آژانس بین المللی انرژی هسته ای مبنی بر تولید فلز اورانیوم توسط ایران، آن را نقض برجام می دانیم. با استناد به بیانیه 16 ژانویه، ما مجدداً تأیید می کنیم که این فعالیت که گامی اساسی در تولید سلاح های هسته ای است، توجیه معتبری در ایران ندارد."

وال استریت ژورنال روز چهارشنبه با استناد به گزارش محرمانه آژانس انرژی هسته ای بین المللی اعلام کرد که ایران تولید فلز اورانیوم را آغاز کرده است. آژانس انرژی هسته ای بین المللی اعلام کرد ایران پس از ورود تجهیزات جدید به کارخانه اصفهان، در 8 فوریه مقدار کمی فلز اورانیوم تولید کرد.

 

مرتبط:

اولیانوف: برای پیشرفت برجام، قرارداد بین ایران و آمریکا لازم است
عربستان می خواهد «طرف اصلی» در مذاکرات برجام شود
قطر از تماس های خود با ایران و آمریکا برای احیای برجام خبر داد
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک