01:06 25 سپتامبر 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 41

با افزایش گسترش کربنی که از ذوب شدن توده های یخی بر روی کره زمین تولید می شود،

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مجله نیچر، یک تیم بین المللی از محققان به سرپرستی دانشمندان دانشگاه کپنهاگ به این نتیجه رسیده اند که ذوب شدن یخ زدگی ها و توده های یخی باعث می شود کربن بیشتر از آنچه تصور می شد، در جو آزاد کند. این امر می تواند منجر به تغییرات آب و هوایی فاجعه بار و گرم شدن برگشت ناپذیر سیاره زمین شود، که هر گونه تلاش برای پایین نگه داشتن افزایش دمای کره زمین را بی نتیجه می کند.

 مقاله، منتشر شده در مجله معتبر علمی Nature ، به طور خلاصه گزارش داد که میکروارگانیسم ها در هنگام ذوب شدن یخ زدایی نقش مهمی در ترشح دی اکسید کربن دارند. آنها بقایای گیاهی و سایر مواد آلی را به متان، اکسید نیتریک و دی اکسید کربن تجزیه می کنند. با این حال، قبلاً تصور می شد که آهن قادر است کربن را متصل کند، اما هنگام ذوب شدن توده یخی مانع از آزاد شدن آن می شود. در نتیجه نویسندگان دریافتند که باکتری ها در روند زندگی از آهن استفاده می کنند و پیوندهای نگهدارنده کربن را از بین می برند و موجب گسترش بیشتر دی اکسید کربن می شود.

اگرچه محققان این روند را فقط در منطقه تالاب پارک ملی در شمال سوئد بررسی کردند، اما نتایج آنها را با داده های سایر مناطق نیمکره شمالی مقایسه کردند. انتظار می رود انتشار بیش از حد دی اکسید کربن در سایر مناطق یخ زدایی در سراسر جهان رخ دهد. به گفته دانشمندان ، منبع جدید گازهای گلخانه ای باید در مدل های آب و هوایی گنجانده شود.

تاکنون، کارشناسان مطمئن نیستند که با استفاده از مکانیزمی که اخیراً کشف شده، چه مقدار کربن اضافی از خاک می تواند آزاد شود. برای ارزیابی تهدید این روند برای یک شرایط آب و هوایی پایدار، تحقیقات بیشتری لازم است.

 

مرتبط:

اسکیت بازی پیرزن اهل سیبری روی یخ های دریاچه بایکال
بخارهایی که یخ زدند
یخ های سبک دریاچه بایکال
مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک