جهان
دریافت لینک کوتاه
0 161

چین ادعا کرد که ارتش این کشور پس از "تعدی" به آبهای سرزمینی چین نزدیک به جزایر اسپراتلی، در تنش بین واشنگتن و پکن بر سر دریای چین جنوبی، یک ناوشکن نیروی دریایی ایالات متحده را از این منطقه "اخراج" کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه دیلی تلگراف، روز سه شنبه کلنل تیان جونلی سخنگوی مقر فرماندهی جنوب چین اعلام کرد: نیروهای این کشور یک فروند ناوشکن متجاوز آمریکایی را بیرون راندند. این در حالی است که  نیروی دریایی ایالات متحده اندکی بعد مدعی شد ناوشکن یو.اس.اس.جان مک ‌کین مطابق با قوانین بین‌ المللی در منطقه در حال حرکت بوده است.

سخنگوی مقر فرماندهی جنوب چین افزود: چنین اقداماتی توسط ایالات متحده به طور جدی حاکمیت و امنیت چین را نقض و صلح و ثبات را در دریای چین جنوبی بشدت تضعیف می‌کند.

این ناو آمریکایی در روزهای گذشته تمرینی را با زیر دریایی اتمی فرانسه و همراهی کشتی بالگرد نشین ژاپن در "دریای فیلیپینگ" برگزار کرد. این حادثه در حالی رخ داد که شاندونگ دومین ناو هواپیمابر چین روز یکشنبه پس از عبور از تنگه راهبردی تایوان در در آن منطقه تمرین کرد.

چین مخالف افزایش حمایت‌ های آمریکا از تایوان از جمله فروش تسلیحات جدید و ملاقات مقام‌ های ارشد آمریکایی از این جزیره است.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین متعلق به چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست چین واحد ارزیابی می‌کند.

با وجود اعتراض مداوم چین، این دوازدهمین بار طی یک سال گذشته به شمار می ‌آید که واشنگتن اقدام به اعزام کشتی‌ های نظامی به تنگه تایوان کرده است.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک