جهان
دریافت لینک کوتاه
0 78

یکی از محققین ایمن شناسی اطلاع داد که تاکنون تمامی داوطلبانی که واکسن ضد کرونای فایزر و بیونتک را زده و دچار فلج بلز شده اند به جزء یک نفر بهبود یافته اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، مهدیس برجخانی کارشناس ارشد بیوتکنولوژی در خصوص فلج بلز توضیح داد: دلایل احتمالی فلج بلز که همان تضعیف و فلجی نصف صورت است، التهاب اعصاب و یا عفونت ویروسی است.

وی بیان داشت: در ۸۰ تا ۹۰ درصد مواقع و طی حداقل ۶ هفته، با استفاده از آنتی ویروس ها و ضدالتهاب ها بهبودی کامل حاصل می شود البته زنان باردار، افراد مبتلا به فشارخون، دیابت و یا ویروس HSV برای ابتلا به این نوع فلج مستعدتر هستند.

وی خاطر نشان کرد: چهار مورد ابتلا به فلج بلز در میان داوطلبان دریافت کننده واکسن کووید ۱۹ شرکت «فایزر» و «بیونتک» گزارش شده است که در حالت طبیعی از هر ۱۰۰ هزار نفر ممکن است ۲۳ نفر از دریافت کنندگان واکسن دچار عارضه شوند، پس ابتلای چهار نفر در ۳۰ هزار نفر که معادل ابتلای ۱۱ نفر در ۱۰۰ هزار نفر است نسبت به عدد پیش بینی شده ۲۳ نفر کمتر است.

وی افزود: تاکنون همه داوطلبان دریافت کننده واکسن کووید ۱۹ شرکت «فایزر» و «بیونتک» که دچار فلج بلز شدند، به جزء یک نفر بهبود یافتند و همان یک نفر نیز رو به بهبود است.

این محقق ایمنی شناسی تاکید کرد: به گفته شرکت فایزر تاکنون هیچ عاضه جدی اعصابی- التهابی و یا اعصابی در بین دریافت کنندگان این واکسن مشاهده نشده است اما با این وجود تمامی دریافت کنندگان به منظور بررسی عارضه های احتمالی تحت نظر هستند تا در صورت بروز هر گونه مشکلی اقدامات لازم انجام شود.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک