05:33 12 آوریل 2021
جهان
دریافت لینک کوتاه
0 011

اتحاد آتلانتیک شمالی اعلام کرد: به دلیل فضای امنیت بین المللی که هر روز پیچیده تر می شود پیمان NPT با معماری فعلی منع گسترش و خلع سلاح منافات دارد.

به گزارش اسپوتنیک، بر اساس بیانیه ای که توسط اتحاد آتلانتیک شمالی منتشر شده، ناتو با پیمان منع سلاح های هسته ای (NPT) مخالف است که قرار است از ژانویه ۲۰۲۱ به اجرا در آید.

در این سند آمده است: این پیمان، فضای امنیت بین المللی را که پیچیده تر می شود منعکس نمی کند و همچنین با معماری فعلی منع گسترش و خلع سلاح منافات دارد.

در پایان ماه اکتبر، کمپین بین المللی برای از بین بردن سلاح های هسته ای (ICAN) اعلام کرد که ۵۰ کشور NPT را تصویب کرده اند و از ۲۲ ژانویه ۲۰۲۱ لازم الاجرا می شود.

روسیه مانند دیگر اعضای "باشگاه هسته ای" سند را امضا نکرد.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، آن را مصنوعی و نا آماده برای خلع سلاح هسته ای دانست. این دیپلمات تاکید کرد که طرف روسی نمی بیند که چگونه این توافقنامه می تواند سهم عملی در روند کاهش تسلیحات داشته باشد.

در ابتدا، "باشگاه هسته ای" شامل روسیه، ایالات متحده آمریکا، انگلیس، فرانسه و چین بود، بعداً هند، اسرائیل، پاکستان و جمهوری دمکراتیک کره به آنها پیوستند. همه آنها از NPT پشتیبانی نمی کردند.

مقررات ارسال کامنتبحث و مناظره
کامنت از طریق اسپوتنیککامنت از طریق فیسبوک